Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Czym są zmienne środowiskowe i jak je wykorzystać? (Win XP)

Kategoria: Systemy Operacyjne, 27 luty 2009, 02:02, ilość odsłon: 7975

Wykorzystywanie zmiennych środowiskowych w codziennej pracy. Jeżeli klikniemy na Start > Uruchom, a w polu "Otwórz:" wpiszemy formułę %windir% to zostaniemy automatycznie przeniesieni do folderu w którym zainstalowany jest nasz system.

Jeżeli klikniemy na Start > Uruchom, a w polu "Otwórz:" wpiszemy formułę %windir% to zostaniemy automatycznie przeniesieni do folderu w którym zainstalowany jest nasz system. Czy jest możliwość definiowania tego typu zmiennych, które pozwoliłyby nam na jeszcze lepsze poruszanie się po folderach zgromadzonych na naszym komputerze? Okazuje się, że tak.


Jeżeli chcemy zdefiniować swoje własne zmienne środowiskowe możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Mój Komputer i wybrać Właściwości. Następnie przechodzimy do zakładki Zaawansowane i klikamy na przycisk Zmienne środowiskowe.


Teraz w polu "Zmienne użytkownika dla X" wybieramy Nowa. Następnie w oknie "Nazwa zmiennej" wpisujemy jak najprostszą nazwę, która będzie odwoływać nas do folderu zdefiniowanego w polu niżej. Nazwę wpisujemy bez znaków­ "%".Teraz wystarczy, że korzystając z opcji Uruchom wpiszemy tam %nazwa_naszej_zmiennej% żeby przenieść się do zdefiniowanego przez nas folderu. Podobny efekt uzyskamy wpisując to samo w pole adresu eksploratora.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Czym są zmienne środowiskowe i jak je wykorzystać? (Win XP)

dodał: ~to tylko ja , 27.04.2012

Uu! Widzę, że temat zmiennych środowiskowych został wyczerpany...

dodał: ~Raido_Lato , 12.02.2011

Brzmi super ale jeśli chcemy mieć szybszy dostęp do jakiegoś folderu to lepiej po prostu zrobić do niego skrót. Choć temat fajny jako ciekawostka.