Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Czym są style CSS i jak je używać?

Kategoria: Internet, 08 sierpień 2011, 08:52, ilość odsłon: 691

Style CSS (ang. Cascading Style Sheets , w tłum. na pol. kaskadowe arkusze stylów ) służą do określania wyglądu strony internetowej.

Za ich pomocą możemy zdefiniować sposób pokazania praktycznie każdego elementu HTML w dokumencie, poczynając od zdjęcia, a kończąc na sposobie wyświetlania tekstu, np. wielkości, stylu, koloru czcionki, odstępu pomiędzy literami, wyrazami, liniami i paragrafami . Style CSS można stosować do wielu stron (np. do całej witryny), pojedynczej strony lub do każdego elementu strony. Pozwalają zdefiniować w prosty sposób zarówno pojedynczy znacznik jak i grupę znaczników. Przykładowo umieszczenie zapisów:
p {font: bold 12px;}
p.nrm {font-weight: normal;}
#tyt {font-size: 14px;}
spowoduje, że każdy tekst zamieszczony pomiędzy znacznikami <p> i </p> będzie wyświetlany jako pogrubiony, o wielkości fontu 12px. Natomiast tekst zawarty pomiędzy znacznikami </p class="nrm"> i </p> będzie wyświetlany czcionką pogrubioną o wielkości 14 px.
Style CSS umieszczamy w zewnętrznym pliku z rozszerzeniem „.css” lub wewnątrz dokumentów HTML. Wewnątrz dokumentu możemy umieścić je w nagłówku strony pomiędzy znacznikami , albo bezpośrednio przy znaczniku, np. <p style=”font: bold 12px”>. Umieszczenie stylu bezpośrednio przy znaczniku powoduje “nadpisanie” właściwości przypisanych wcześniej, czy to w zewnętrznym arkuszu stylów, czy w nagłówku dokumentu. W przypisywaniu stylów CSS obowiązuje hierarchia. Właściwości przypisane bezpośrednio przy znaczniku nadpisują właściwości przypisane do id (indeks elementu), te z kolei nadpisują właściwości przypisane do klasy elementów , które nadpisują właściwości przypisane do grupy elementów (p {font: bold 12px;}). Żeby dołączyć zewnętrzny arkusz należy wpisać w nagłówku strony tekst:
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css" >.
Fragment href="style.css" określa adres pliku dołączanego do dokumentu HTML. Do każdego dokumentu można przypisać kilka styli CSS, powielając tekst w nagłówku i zmieniając za każdym razem adres pliku.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest router?

    Router jest to urządzenie sieciowe służące do łączenia ze sobą różnych sieci komputerowych. W szczególności służy do połączenia sieci Internet z siecią domową. Urządzenie to służy do zarządzania ruchem sieciowym.

  • Mozilla Firefox czy Internet Explorer?

    Każda osoba używająca Internetu dobrowolnie (lub nie) korzysta z jakiejś przegladarki internetowej. Na rynku dostępnych jest kilka produktów umożliwiający korzystanie z internetu, jednak w zasadzie na rynku liczą się dwaj gracze – Mozilla Fire

  • Prosta i skuteczna alternatywa dla Gadu-Gadu

    GG Lite to bardzo dobra alternatywa dla standardowego komunikatora Gadu-Gadu. Program jest bardzo mały, prosty w użyciu i co ważne obsługuje również protokół Tlena. Może więc w prosty sposób zastąpić GG i Tlen jednym programem.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Czym są style CSS i jak je używać?