Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Czym otworzyć iso?

Kategoria: Narzędzia, 15 czerwiec 2011, 11:05, ilość odsłon: 2399

Pliki posiadające rozszerzenie .iso są najczęściej dość spore – mogą mieć nawet kilka GB wielkości.

Zważywszy jednak na fakt, że tego typu formaty zawierają obraz całej płytyDVD lub CD, nie trudno się temu dziwić. Nie wszyscy jednak wiedzą, co zrobić z tego typu plikiem. Jak go otworzyć? Jak użyć? Oto kilka informacji.

Pliki .iso

Do obsługi obrazów płyt służą takie aplikacje, jak na przykład Daemon Tools, Alcohol 120%, Clone, itp. Pozwalają one na „zamontowanie” obrazu w wirtualnym napędzie, co pozwala systemowi zobaczyć płytkę tak, jakby siedziała w prawdziwym odtwarzaczu/nagrywarce DVD. Wówczas możemy dostać się do zawartości – wchodzimy w Mój Komputer, klikamy na wirtualny napęd prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcję „Eksploruj”.

Aby zobaczyć, co zawiera dany obraz płyty, możemy także użyć dobrego archiwizatora, mającego wsparcie dla formatu .iso. Będzie nim na przykład bardzo popularny WinRAR. Jeśli natomiast chcemy utrwalić obraz .iso do dalszej obróbki, również nic prostszego. Korzystając z dowolnego programu wypalamy obraz prosto na fizyczną płytkę – CD lub DVD. Po włożeniu jej do fizycznego odtwarzacza od razu uruchomi się jej autostart, który możemy zatrzymać klikając Anuluj bądź Cancel – zależnie od programu czy gry.

Edytowanie .iso

Jeśli ktoś jest zaawansowanym użytkownikiem, może pokusić się o modyfikację plików .iso. Służy do tego program UltraISO. Pracuje on także z innymi formatami obrazów płyt - .bin, .cue, .nrg, itp. Nie polecamy jednak wprowadzać jakichkolwiek zmian bez znajomości zagadnienia – może spowodować to wadliwe działanie obrazu płyty lub tez jego uszkodzenie. Dodatkowo umożliwia on od razu wypalanie płyt na nośniki fizyczne.

Inne porady z tej kategorii:

  • Syntezator ivona – jak działa?

    Osoby niewidome bądź niedowidzące też chcą mieć możliwość normalnej pracy zarobkowej przy komputerze.

  • Jak odzyskać usunięte pliki?

    Dowiedz się jak uporać się z bardzo częstym i nagminnym kłopotem, jakim jest utrata danych w kompach.

  • Ivona

    Syntezator mowy IVONA to aplikacja, dzięki której mamy możliwość używania komputerowego lektora. Może on odczytywać zarówno napisy w filmach, jak też i czytać zadany mu tekst.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Czym otworzyć iso?