Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Czym jest i jak zmienić rozdzielczość ekranu?

Kategoria: Pozostałe, 16 wrzesień 2011, 09:52, ilość odsłon: 3578

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest i jak zmienić rozdzielczość ekranu? Wyjaśnijmy więc na początek, czym właściwie jest rozdzielczość ekranu w informatyce.

Otóż od tak zwanej rozdzielczości ekranu zależy wyrazistość elementów tekstowych oraz graficznych, które wyświetlają się na naszym monitorze. Proporcja jest taka - im większa rozdzielczość, tym bardziej wyraźne kształty. Ale również kolejna proporcja - im większa rozdzielczość, czyli wyrazistość, tym mniejsza wielkość elementów. Adekwatnie, im mniejsza rozdzielczość, tym więsze elementy, ale za to mniej wyraźne. Łatwo wywnioskować, że w wysokiej rozdzielczości na ekranie naszego monitora zmieści się dużo więcej elementów niż w niskiej rozdzielczości. Najpopularniejszymi rozdzielczościami w monitorach CRT są rozdzielczości 800x600 bądź też 1024x768.

Jeśli chodzi o monitory LCD, to są one w stanie bezbłędnie obsługiwać również wyższe rozdzielczości. Od czego zależy to, jaką rozdzielczość możemy zastosować? Oczywiście od możliwości naszego komputera ale także od karty wideo, której używamy.

Tak więc, czym jest i jak zmienić rozdzielczość ekranu? Jest to operacja niezwykle prosta. Na początek klikamy menu startowe, wchodzimy w panel sterowania i wybieramy oczywiście opcję "Wygląd i personalizacja", i tam wchodzimy w personalizację. Tam widnieje ikonka "Ustawienia ekranu", która była naszym początkowym celem. Mamy tam zakładkę umożliwiającą zmianę rozdzielczości według naszego uznania. W tym celu należy jedynie przesunąć suwak na preferowaną rozdzielczość i na koniec kliknąć "Zastosuj".

Teraz wiadomo już, czym jest i jak zmienić rozdzielczość ekranu, i można tą operacją stosować bez żadnych problemów. Na koniec powinniśmy jeszcze wiedzieć, że zastosowanie przez nas zmiany rozdzielczości dotyczyć będzie wszystkich kont założonych na danym komputerze. Gdy zdecydujemy się na jakąś rozdzielczość, której nasz komputer nie jest w stanie zastosować, rozdzielczość po prostu nie ulegnie zmianie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest baza danych?

    Podczas pracy w jakiejkolwiek firmie czy instytucji na pewno nieraz zetkniemy się ze terminem baza danych.

  • Co to jest demo?

    Przeglądając w sieci wortale poświęcone programom, a także strony ich producentów, można natknąć się na informację, że dany program dostępny jest w wersji „demo”. Co to właściwie oznacza?

  • Jak stworzyć dysk z folderu (Win XP)?

    Sposób na utworzenie dodatkowego dysku, który będzie nas kierował do konkretnego folderu. Żeby stworzyć dysk na bazie jakiegoś folderu musimy posłużyć sie poleceniem subst (znanym zresztą z dosa). Klikamy Start > Uruchom...


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Czym jest i jak zmienić rozdzielczość ekranu?