Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co zrobić, gdy USB nie działa?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 29 lipiec 2011, 10:01, ilość odsłon: 5219

Port USB jest niezaprzeczalnie najbardziej popularnym portem służącym do podłączania do naszego komputera najróżniejszych urządzeń.

Zarówno, myszki, klawiatury, drukarki czy praktycznie każde inne urządzania są obecnie wyposażone właśnie w ten rodzaj interfejsu. Jednak co zrobić, gdy nasze USB nie działa i mamy problemy z podłączeniem sprzętu? Może istnieć kilka powodów, sprawiających iż USB nie działa.

Pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu powinno być sprawdzenie w BIOSie czy nasze porty USB są uruchomione. Możliwość wejścia do BIOSu posiadamy przy starcie systemu, w zależności od jego wersji musimy nacisnąć przycisk F2 lub Del. Następnie w zakładce Integrated Peripherals musimy rozejrzeć się za pozycją OnChip USB Controller, jeśli jest ona uruchomiona, nasz port USB powinien działać bez zarzutów. Jeśli jest ona wyłączona, wystarczy zmienić obecną przy niej wartość na On i problem powinien zostać rozwiązany. Jeśli mimo poprawnej konfiguracji USB w BIOSie dalej mamy problemy z jego działaniem, musimy poszukać przyczyny problemu w innych miejscach.

Częstym powodem sprawiającym, iż USB nie działa jest korzystanie tak zwanych HUBów USB, mających za zadanie umożliwić nam podpięcie pod jeden port USB większej liczby urządzeń. Jeżeli korzystamy z takiego rozgałęźnika powinniśmy podjąć próbę jego odłączenia i podłączenia sprzętu bezpośrednio do portu. Również zbyt długie kable urządzeń sprawiają czasami problemy z działaniem USB. Port ten potrafi efektywnie przesyłać dane na odległość około dziesięciu metrów. Jeżeli korzystamy z tak długiego kabla, powinniśmy spróbować podłączyć nasz sprzęt jego krótszym odpowiednikiem.

Dobrym rozwiązaniem, gdy nasze USB nie działa jest także zaktualizowanie lub ponowne zainstalowanie jego sterowników. Powinniśmy w tym celu skorzystać z dołączonej do komputera płyty lub udać się na stronę internetową producenta i bezpośrednio z niej pobrać odpowiedni sterownik. Wykonując wymienione powyżej kroki z całą pewnością nie będziemy mieli żadnych problemów z przywróceniem działania portu USB.

Inne porady z tej kategorii:

  • Firewall - któremu programowi zaufać?

    Internet nie jest bezpiecznym miejscem – za każdym razem gdy z niego korzystamy, jesteśmy narażeni na ataki z sieci, dlatego trudno sobie wyobrazić sytuacje, żeby nasz komputer był pozbawiony jakiegokolwiek zabezpieczenia. Są różne sposoby ochr

  • Ukrycie komputera w Otoczeniu sieciowym (XP)

    Prosta porada o tym jak zachować anonimowość w sieci lokalnej. Jeżeli nie chcemy żeby inny użytkownicy sieci lokalnej mieli łatwy dostęp do udostępnianych przez nas danych możemy to zmienić ukrywając nasz komputer w Otoczeniu sieciowym.

  • Hotspoty – jak bezpiecznie z nich korzystać?

    Hotspoty, czyli bezpłatne, publiczne miejsca dostępu do sieci, są dość atrakcyjne – dzięki nim przebywając poza domem możemy sprawdzić pocztę e-mail, dokonać przelewu, czy też po prostu surfować w sieci. Jeśli jednak nie zachowamy ostrożn


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co zrobić, gdy USB nie działa?