Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to znaczy trial?

Kategoria: Narzędzia, 15 czerwiec 2011, 11:02, ilość odsłon: 2523

Gdy szukamy informacji o oprogramowaniu czy też aplikacjach, nieraz spotykamy się z określeniem, że dany produkt jest dostępny w wersji „trial”. Co to właściwie oznacza?

Jest to angielskie słowo oznaczające „próbę”, a w wolnym tłumaczeniu także „czas próbny”. Dlatego też często używa się zamiennie określenie „wersja testowa”.

Programy w wersji trial

Tego typu aplikacje mogą być pobrane za darmo i używane przez określony czas. Okresy tego typu różnią się od danej aplikacji i mają czas działania od siedmiu do nawet 90 dni. Najczęściej spotykamy się z okresem 7 lub 14 dniowym. Liczony jest on od momentu instalacji danej aplikacji. Część tego typu wydań ma pełną funkcjonalność – czyli nie ma tu ograniczeń w stosunku do pełnej wersji, jednak po upływie wyznaczonego czasu program zostaje zablokowany i nie ma możliwości używania go.

Co dzieje się po upływie takiego okresu? Należy albo nabyć klucz aktywacyjny u wydawcy, albo też usunąć aplikację z dysku twardego. Jako że po upływie czasu testowego jest ona i tak pozbawiona możliwości używania, możemy ja bez żalu wyrzucić. Podobnie działa druga grupa aplikacji testowych – są one jednak częściowo ograniczone, na przykład nie posiadają niektórych opcji, dostępnych w pełnej wersji programu, co upodobnia je nieco do wersji demo (z tym, że dema nie mają ograniczeń czasowych).

Większość producentów programów i aplikacji wypuszcza wersje testowe swoich produktów. Pozwala to na  przetestowanie danego produktu przed zakupem jego pełnej wersji. Użytkownik ma okazję osobiście przekonać się o jego wszystkich wadach i zaletach. Liczne wersje trial można znaleźć na stronach naszego wortalu – znajdują się one we wszystkich kategoriach, zapraszamy więc do przejrzenia i pobierania za darmo. 

Inne porady z tej kategorii:

  • Formatowanie tekstu w programie Word krok po kroku

    Wchodzący w skład pakietu Office program Word cieszy się dość dużą popularnością z wielu względów, a jednym z nich jest praktycznie niczym nieograniczona możliwość formatowania tekstu.

  • Jak wyłączyć UAC?

    Nie wiesz jak wyłączyć UAC na własnym komputerze, mając system operacyjny Vista czy Windows 7 to ta porada powie Ci jak pozbyć sie UAC.

  • Konwersja PDF do Word

    Od czasu do czasu zdarza nam się trafić na plik zapisany w formacie PDF, który chcielibyśmy zmienić pod względem treści czy też po prostu mieć do dyspozycji jego edytowalną treść. Czy jest to możliwe?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to znaczy trial?