Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to znaczy shareware?

Kategoria: Narzędzia, 15 czerwiec 2011, 11:01, ilość odsłon: 1267

Często wyszukując na pobierz.pl interesującej nas aplikacji, znajdujemy takie, które określane są jako shareware. Co oznacza ten termin?

Aby rozwiać wszelki wątpliwości, podajemy dokładna jego definicję oraz zastosowanie praktyczne aplikacji tego typu.

Programy shareware

Nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów: „share” (dzielić) oraz „software” (czyli oprogramowanie). Oznacza to w praktyce, że otrzymujemy możliwe do pobrania oprogramowanie, które jednak będzie działać jakiś czas lub też ma ograniczoną funkcjonalność. W obydwu przypadkach do jego całego działania jest niezbędne wykupienie klucza licencyjnego do pełnej wersji lub też aktywacji w podany przez producenta sposób. Często w ten sposób wydawca chce zareklamować swój program – użytkownik może go przetestować przez określony czas i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.

W innym przypadku mamy w wersji shareware wyłączone dość istotne funkcje. Na przykład otrzymujemy program graficzny, oferując nam wszelkie niezbędne do działania narzędzia, nie mający jednak funkcji zapisu. Ta pojawi się po wykupieniu pełnej wersji lub też kodu dostępu, czyli numeru seryjnego produktu.

Licencja shareware wiąże się z otrzymaniem pozwolenia do zainstalowania i wypróbowania aplikacji na swoim komputerze bez żadnych kosztów czy zobowiązań wobec producenta. Płatność jest wymagana jeśli użytkownik uznał oprogramowanie za przydatne lub też jeśli chce kontynuować korzystanie z niego po upłynięciu okresu testowego.

Programy typu shareware były dość popularne w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy to Internet dopiero raczkował, zaś aplikacje tego typu znajdowały się najczęściej na płytach CD dołączanych do magazynów i pism komputerowych. Jednym z najbardziej znanych programów shareware jest WinRar, archiwizer, o którym piszemy na innej stronie naszego wortalu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jaki edytor CSS wybrać?

    Wiele osób rozpoczynając swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych zastanawia się nad tym, jaki edytor CSS wybrać.

  • JPG na PDF - jak zrobić konwersję

    Czasami zdarza się sytuacja, że mamy jakiś ważny dokument czy obrazek w pliku JPG i chcemy mieć pewność, że po wysłaniu nikt nie będzie w stanie go zmodyfikować. Jak tego dokonać?

  • Sfc.exe – jak używać tego narzędzia?

    SFC (System File Check) to mało znane narzędzie systemu Windows XP, o którym pojecie mają tylko specjaliści.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to znaczy shareware?