Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to są kodeki?

Kategoria: Multimedia, 13 wrzesień 2011, 09:55, ilość odsłon: 5677

Jeśli komputer ma nam służyć nie tylko do pracy i przeglądania Internetu, ale także do cieszenia się jego zdolnościami multimedialnymi, niezbędne okazuje się zainstalowanie na nim kodeków.

Na często zadawane pytanie "co to są kodeki?" najlepiej odpowiedzieć, że jest to pakiet tak zwanych sterowników, który poprzez jego zainstalowanie umożliwia odtwarzanie plików (takich jak filmy) wprost na naszym komputerze. Z upływem czasu kodeki są modyfikowane i ulepszane tak, aby dorównać standardom dzisiejszych filmów. Wiedząc już, czym są kodeki, warto chociaż ogólnikowo zapoznać się ze sposobem ich działania.

Otóż odbywa się to tak: w momencie kiedy wgrywamy na nasz komputer film, jest on plikiem zakodowanym, który jedynie odpowiednie kodeki są w stanie odkodować. W kodzie filmu znajdują się takie informacje jak jego parametry obrazowe oraz dźwiękowe. Nieposiadanie na komputerze jakichkolwiek kodeków uniemożliwia obejrzenie jakiegokolwiek filmu, ponieważ nic innego nie jest w stanie go odkodować.

Skąd można pobrać tego typu oprogramowanie? Oczywiście z Internetu, w kórym pełno jest darmowych wersji kodeków. Jednak to, jaki pakiet kodeków wybierzemy, ma znaczącą różnicę. Na czym ona polega? Oczywiście, znajduje odbicie w jakości oglądanych przez nas później filmów. Czasami wydaje nam się, że to film ma wyjątkowo kiepską jakość, a tak naprawdę nierzadko jest wina tylko i wyłącznie kodeków. Z racji tego, że filmy posiadają różne formaty (AVI, RMVB), kodeki, które zamierzamy ściągnąć, powinny być uniwersalne. Kiedy wiemy już, czym są kodeki, trzeba jeszcze zdać sobie sprawę, że kodeki wymagają od nas uaktualniania conajmniej raz na rok, aby dać nam to, czego pragniemy - optymalną jakość obrazu. Warto poświęcić więc kilka chwil i poważnie podejść do zagadnienia kodeków, aby poźniej cieszyć się maksymalną jakością oglądanych przez nas filmów.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak nagrać muzykę na płytę CD

    Choć wydaje się to dosyć popularne i banalnie proste, warto bliżej przyjrzeć się procesowi nagrywania muzyki na płytę CD.

  • Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

    Prosty i szybki sposób na zmniejszenie rozmiaru naszego zdjęcia. Jeżeli chcemy zmniejszyć rozmiar naszego zdjęcia (na przykład na potrzebę jakiegoś serwisu społecznościowego) możemy skorzystać z darmowej aplikacji Irfan View.

  • Czym otworzyć pliki o rozszerzeniu *.mov?

    Porada tłumacząca czym otworzyć popularne pliki *.mov. Mov to rozszerzenie plików multimedialnych w formacie QuickTime wprowadzonym przez firmę Apple.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to są kodeki?