Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest zasilacz?

Kategoria: Sprzęt, 13 wrzesień 2011, 11:45, ilość odsłon: 1537

Zasilacz komputera to niezwykle ważne urządzenie wspomagające pracę komputera. A więc dokładnie co to jest zasilacz?

Jak sama nazwa wskazuje jest to coś, co zasila komuter, a więc pozwala mu pracować. Chcąc odpowiedzieć na pytanie o to, czym jest zasilacz, trzeba powiedzieć, że jest to narzędzie, które przetwarza napięcie przemienne na napięcie stałe, wykorzystywane przez komputer. Urządzeniem, które kontroluje pracę zasilacza jest oczywiście płyta główna. Jest w komputerze kilka urządzeń, które działają za sprawą zasilacza. Są to mianowicie: płyta główna, dysk twardy, karta graficzna, różnego rodzaju napędy, czy takie urządzenia jak wentylator.

Jeśli chodzi o wygląd typowego zasilacza to jest to swego rodzaju metalowa skrzyneczka, z której wychodzą różne przewody pełniące różne funkcje. Każdy zasilacz posiada również gniazdo oraz otwór wentylacyjny. Wentylator spełnia w działaniu zasilacza bardzo ważną funkcję jaką jest chłodzenie. Proces ten charakteryzuje się specyficznym odgłosem. Rodzaje zasilaczy wyróżniamy biorąc pod uwagę mocy wyjściowej jaką maksymalnie może zasilacz wygenerować. Typowy zasilacz wygenerować może od trzystu do pięciuset watów.

Zasilacze oceniać możemy również na podstawie takiego parametru jak sprawność energetyczna. Co to jest sprawność energetyczna? Jest to różnica między tym, co zasilacz oddaje, a tym, co pobiera. W tym procesie emitowane jest ciepło, którego wartość wtrażana jest w procentach. Podczas wyboru odpowiedniego zasilacza jest kilka kryteriów, którymi należy się kierować. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę jego moc. Jest to jego najważniejsza cecha.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak chłodzić komputer?

    Wielu użytkowników komputerów niejednokrotnie zadawało sobie pytanie o to, jak skutecznie chłodzić komputer?.

  • Komputer nie wykrywa dysku twardego

    Co możemy zrobić, gdy nasz komputer nie wykrywa dysku twardego?

  • Jaki skaner wybrać?

    Większość użytkowników posiada w domu skaner, będący częścią urządzeń wielofunkcyjnych. Jeśli jednak mamy już drukarkę, ksero nam niepotrzebne, a chcemy mieć dobre urządzenie do skanowania, wówczas należy zastanowić się, jaki model na


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest zasilacz?