Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest wyszukiwarka?

Kategoria: Internet, 15 czerwiec 2011, 11:00, ilość odsłon: 1220

Każdy użytkownik komputera z pewnością wie, co to jest Google i również z pewnością nie raz korzystał z wyszukiwarki dostarczanej przez tego giganta internetowego.

Jednak nie każdy zastanawiał się, jak działa ta wyszukiwarka i czym właściwie ona jest od strony technicznej? Oto małe wyjaśnienie.

Wyszukiwarka internetowa

Ogólnie rzecz ujmując, wyszukiwarka to program lub strona internetowa, której zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi znalezienie informacji w sieci. Działają one poprzez gromadzenie w sposób automatyczny informacji o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w sieci (w obszarze wyznaczonym dla wyszukiwarki do indeksowania). Rozróżniamy trzy typy wyszukiwarek:

Wyszukiwarki oparte na analizie treści strony

Są to wyszukiwarki przeszukujące Internet i analizujące zawartość stron. Wpisujemy tu szukana frazę (np. „porady komputerowe”), a wyszukiwarka odpowie mu łączami do stron, które uzna, w zależności od użytego algorytmu, za najbardziej odpowiednie.

Wyszukiwarki oparte na analizie topologii sieci

Pierwsza tą metodę zaczęła stosować wyszukiwarka Google. Wyszukiwarki oparte na analizie topologicznej są często uważane za bardzo odporne na nadużycia, jednak w rzeczywistości stosunkowo częstym atakiem na ta bezstronność są spam-systemy automatycznej wymiany linków.

Wyszukiwarki oparte na zasadzie aukcji miejsc

System, gdzie strony płacą wyszukiwarce kilka centów za każde kliknięcie, przy czym miejsca są licytowane - strona która daje więcej za kliknięcie znajdzie się wyżej na liście rezultatów. Pozycje płatne są oznaczone jako takie, razem z ceną. System ten jest korzystny dla właścicieli stron - płacą oni tylko za wejścia nie za wyświetlenia.

Choć dla przeciętnego użytkownika takie informacje nie mają znaczenia, to jednak warto wiedzieć, że wyszukiwarki to kilka różnych mechanizmów. 

Inne porady z tej kategorii:

  • Znacznik ALT w HTML

    ALT w dokumentach HTML to atrybut, który powinno się umieszczać przy wprowadzaniu elementów IMG i AREA.

  • Czym są znaczniki HTML?

    Znaczniki HTML (ang. HyperText Markup Language , tłum. hipertekstowy język znaczników), służą jak sama nazwa wskazuje do oznaczania sposobu wyświetlania stron internetowych.

  • Jak poprawnie używać walidatora CSS?

    Projektując i tworząc strony internetowe, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie nie popełnić błędów, które powodują nieprawidłowe i nieoczekiwane wyświetlanie strony.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest wyszukiwarka?