Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest walidacja?

Kategoria: Pozostałe, 15 czerwiec 2011, 10:59, ilość odsłon: 7762

Od czasu do czasu każdemu użytkownikowi komputera zdarza się spotkać ze słowem „walidacja”. Co ono właściwie oznacza i czy procedura taka jest ważna?

Zacznijmy najpierw od samego wyjaśnienia znaczenia. „Walidacją” nazywamy w informatyce działania mające na celu potwierdzenie w sposób udokumentowany i zgodny z założeniami, że procedury, procesy, urządzenia, materiały, czynności i systemy rzeczywiście prowadzą do zaplanowanych wyników. Innymi słowy proces ten ma na celu wykryć ewentualne błędy. Na przykład w przypadku stron w sieci.

Walidacja w praktyce

Dlaczego warto walidować strony internetowe? Serwis internetowy, który pozytywnie przeszedł proces walidacji jest stabilniejszy dla użytkownika, a jego zachowanie jest przewidywalne. Walidacja sprawdza same podstawy strony, a więc po tej operacji kod jest czystszy i nieco bardziej odporniejszy na nieprzewidziane sytuacje. Jeśli nie ma żadnych błędów, działa na maksymalnych obrotach, czyli w pełni efektywnie. Dodatkowo roboty Google lepiej ją oceniają, co przekłada się na miejsce danej strony podczas wyszukiwania.

Jeśli tworzymy sami strony www, musimy dokonać walidacji dotyczącej wszystkich modułów strony, a także odnośników w serwisie – jednym słowem wszystkiego. Walidacja sprawdzi kod oraz CSS, porówna go ze standardami w Section 508 oraz WAI, Proxy, wydajność działania po stronie serwera i inne elementy. A jak walidować? Posłużą nam do tego liczne narzędzia, jakie można znaleźć w sieci. Można polecić wielowątkowy Validator.ca, a także W3C arkup Validator. Znajdziemy także wtyczki do popularnej przeglądarki Firefox, pomagające nam dokonać procesu.

Oczywiście jest to zagadnienie techniczne, które raczej nie zainteresuje zwykłego użytkownika, jeśli jednak chcemy robić coś więcej niż tylko przeglądanie stron, trzeba o tym pamiętać. 

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak sprawdzić wersję Bios-u? (XP)

    Prosta porada mówiąca o tym jak sprawdzić wersję BIOS-u, którą się posiada. Sprawdzanie wersji naszego Bios-u może być ważne przy dokonywaniu jego aktualizacji. Jest kilka sposobów żeby ją poznać.

  • W czym otworzyć pliki *.sxw, *.odt, *.ods, *.sxc?

    Jeżeli mamy problem w czy otworzyć pliki z tytułowymi rozszerzeniami to należy się jak najszybciej zapoznać z darmowym pakietem biurowym Open Office, który stanowi dość poważną konkurencję dla komercyjnych aplikacji tego typu.

  • Co to jest pdf?

    Korzystając z komputera bardzo często spotykamy się ze skrótem pdf. Wielu laików zastanawia się pewnie za każdym razem, co to tak naprawdę oznacza.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest walidacja?