Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest vpn?

Kategoria: Pozostałe, 16 wrzesień 2011, 13:22, ilość odsłon: 1182

Jeśli interesuje nas temat bezpieczeństwa danych przesyłanych drogą telekomunikacyjną, to powinniśmy poznać odpowiedź na pytanie "Co to jest vpn?".

Vpn jest to sieć wirtualna wykorzystywana najczęściej w serwerach firmowych lub domowych, mająca na celu dbanie o poufność informacji przez nią przesyłanych, działająca na platformie telekomunikacyjnej. Do czego jest to potrzebne? Otóż zapewnia to na przykład dostęp do serwerów firmowych dla wszystkich pracowników znajdujących się poza terenem firmy, pozwalając na łączność komunikacyjną pomiędzy poszczególnymi filiami tej samej firmy. Dzięki czemu jest to możliwe? Dzięki procesom zastosowania takich protokołów jak tunelowanie, szyfrowanie oraz wszelakich systemów bezpieczeństwa, pozwalające na zachowanie całkowitej poufności. Zastosowanie rozwiązania opartego o technologię vpn pozwala pracownikowi stać się niezależnym od miejsca pracy, oraz mieć stałe połączenie z firmą.

Vpn pozwala nie tylko na przesyłanie tekstu, ale również pozwala transmitować dźwięk oraz obraz. Za jego sprawą możliwe jest również dokonywanie transakcji bankowych oraz wszelkie płatne działania. Wiedząc, co to jest vpn, można przejść do omówienia jego zastosowań. Pierwsza funkcja, jaką vpn spełnia, to łączenie mobilnych pracowników z główną siedzibą firmy. Kolejna funkcja to funkcja zwana intranetem, która łączy drogą internetową odległe oddziały tej samej firmy. No i ostatnia funkcja zwana jest ekstranetem, a jej zadanie to udzielenie partnerom biznesowym ograniczonego dostępu do firmowej sieci internetowej. Podsumowując zagadnienie vpn można powiedzieć, że jest to wirtualne rozwiązanie dla firm mające zapewnić poufność danych przesyłanych pomiędzy firmą, pracownikami, poszczególnymi filiami bądź partnerami biznesowymi. Rozwiązanie to znacznie usprawnia pracę całej firmy oraz daje pracownikom większą swobodę w zakresie przemieszczania się, dzięki temu nie muszą oni cały czas przebywać w firmie, aby mieć dostęp do firmowych dokumentów.

Inne porady z tej kategorii:

  • W czym otworzyć pliki *.sxw, *.odt, *.ods, *.sxc?

    Jeżeli mamy problem w czy otworzyć pliki z tytułowymi rozszerzeniami to należy się jak najszybciej zapoznać z darmowym pakietem biurowym Open Office, który stanowi dość poważną konkurencję dla komercyjnych aplikacji tego typu.

  • Boot.ini – jak naprawić zepsuty plik boot.ini?

    Plik boot.ini zawiera "w sobie" informacje potrzebne do prawidłowego startu systemu. Jeśli zdarzy nam się nieprzyjemny wypadek i zostanie on uszkodzony, albo co gorsza – skasowany – wówczas należy jak najszybciej naprawić tą wpadkę.

  • Jak zrobić serwer cs?

    Counter-Strike to popularna strzelanka sieciowa, która mimo olbrzymiej konkurencji wciąż cieszy się ogromny zainteresowaniem graczy.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest vpn?