Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

CO TO JEST URL?

Kategoria: Internet, 28 czerwiec 2011, 09:01, ilość odsłon: 4962

URL, czyli z języka angielskiego Uniform Resource Locator, jest to sposób adresowania informacji.

URL, czyli z języka angielskiego Uniform Resource Locator, jest to sposób adresowania informacji. Ten ujednolicony format pozwala na łatwe stosowanie go w Internecie oraz w sieciach lokalnych. Dzięki niemu użytkownicy mogą adresować wszelkie informacje, dane czy usługi. Większości użytkowników format ten może kojarzyć się jednoznacznie ze stronami www, jednak nie jest to jego jedyne przeznaczenie. Przy jego pomocy można adresować wszelkie zasoby sieciowe, nie tylko strony internetowe.

URL dzieli się na kilka części, które mają konkretne znaczenie. Na samym początku zawsze występuje identyfikator, który określa rodzaj zasobu lub usługi, z której użytkownik chce skorzystać. Rozróżnienie to opiera się o protokół, z którego dana usługa lub zasób korzysta. Dla stron internetowych protokołem i jednocześnie identyfikatorem będzie http, po którym zawsze następuje dwukropek i dwa slashe. Następnie, w przypadku stron www, występuje nazwa hosta lub adres serwera (rzadziej spotykane) i po kolejnym slashu nazwa zasobu lub ścieżka prowadząca do zasobu.

Omówiony powyżej przykład jest oczywiście najprostszą formą URL. W zależności od potrzeb można go rozbudowywać niemalże w nieskończoność. Oczywiście wszystko ma granice rozsądku i wiadomo, że za bardzo zawikłany adres URL szybko zamrze. W bardziej rozbudowanych URL można podać między innymi login, hasło, numer portu czy ścieżkę wyszukiwania. Oczywiście jak już zostało wcześniej wspomniane nie odnosi się to tylko do stron WWW. Inne popularne protokoły identyfikujące usługi w URL to między innymi: HTTPS, FTP, telnet.
Podsumowując, URL jest powszechnie występującym w Internecie sposobem adresowania zasobów i usług. Dzięki temu, że jest on uniwersalny i niezależny od protokołu (można adresować różne protokoły) jest on powszechnie stosowany i uważany za standard w wirtualnym świecie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Darmowa bramka sms bez logowania

    SMSy są aktualnie bardzo popularną formą komunikacji międzyludzkiej.

  • JAK ZAROBIĆ PRZEZ INTERNET?

    Internet jest w dzisiejszych czasach nie tylko miejscem rozrywki, ale również dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy I początek kariery biznesowej.

  • Jak wrzucić stronę na serwer?

    Dla osób, które nigdy nie zakładały stron internetowych, wrzucenie materiału na stronę może wydawać się czynnością dość skomplikowaną i złożoną. Jednakże nie jest to aż tak złożony proces, aby nie można by się go nauczyć. Oto mały


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: CO TO JEST URL?