Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest ubuntu?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 13 wrzesień 2011, 09:41, ilość odsłon: 1230

Słowo "Ubuntu" najpewniej laikom komputerowym z niczym się nie kojarzy a już na pewno nie z czymś powiązanym z komputerami.

A jednak ma to z nimi wiele wspólnego. A więc co to jest Ubuntu, skąd się wzięła taka dziwna nazwa i do czego to wogóle służy? Otóż Ubuntu jest to nic innego jak dystrybucja Linuxa. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie jego użytkownikom pełnego, łatwego w obsłudze systemu, który nigdy ich nie zawiedzie. Nazwa Ubuntu pochodzi z języka afrykańskich plemion i oznacza tyle co Humanity towards others (człowieczeństwo wobec innych).

Istnieją również różne warianty tej dystrybucji takie jak: Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu oraz Fluxbuntu. Jest to dystrybucja dość młoda, gdyż pochodzi tylko z 2004 roku. Gdy nieco rozjaśniła się odpowiedź na pytanie o to, co to jest Ubuntu, to warto skupić się na jego podstawowych cechach charakterystycznych. Po pierwsze jego instalacja i wszystkie działania z nią związane odbywają się samoistnie i użytkownik nie musi w tym celu podejmować żadnych działań. Kolejna cecha Ubuntu to uproszczona do granic możliwości administracja oraz fakt, że Ubuntu przystosowane jest do tego, aby również osoby niepełnosprawne mogły z niej skorzystać. Dystrybucję tą tworzy szereg programów, z których najważniejsze to Centrum Oprogramowania Ubuntu, Linux, oraz Mozilla Firefox.

Ubuntu zawiera w sobie oprogramowanie, w skład którego wchodzą jego cztery komponenty. Są to: sekcja main, sekcja restricted, sekcja universe oraz sekcja multiverse. Podsumowując odpowiedź na pytanie, co to jest ubuntu: to jest to dystrybucja Linxa, której zadaniem jest stworzenie przyjaznego użytkownikowi systemu, składająca się z czterech komponentów.

Inne porady z tej kategorii:

  • Dźwiękowe powiadomienie o CapsLocku

    Porada dla tych, którym często przez przypadek zdarza się włączyć CapsLock. Jeżeli często zdarza nam się przypadkowo włączyć CapsLock może to powodować sporo problemów (np. kiedy wpisujemy jakieś hasło).

  • Hibernacja Windows 7 – jak ją wykonać?

    Kiedy powinniśmy używać hibernacji systemu operacyjnego zamiast jego zamykania? Pierwszym z brzegu przykładem jest sytuacja, kiedy musimy odejść od komputera na godzinkę lub dwie, a mamy otwartą masę okienek i ważnych stron internetowych.

  • Jak stworzyć plik o dokładnie określonej wielkości (Win XP)?

    Ciekawa porada pokazująca jak stworzyć plik o dokładnie określonej wielkości. Jeżeli chcemy stworzyć plik, który będzie miał dokładnie określoną liczbę bajtów możemy to zrobić poprzez Start > Uruchom.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest ubuntu?