Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest system operacyjny?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 13 wrzesień 2011, 10:32, ilość odsłon: 1397

System operacyjny to dla laików dość tajemnicze pojęcie, które nierozłącznie kojarzy się z komputerem, ale z trudem przychodzi im podanie jego definicji.

Aby ograniczyć do minimum ilość niepotrzebych informacji, lecz wciąż mieć obraz tego, czym właściwie jest system operacyjny, wystarczy powiedzieć, że jest to wirtualne oprogramowania, które oprócz oczywiście komputera, stanowi podstawę systemu komputerowego. Istnieje on po to, aby sprawować kontrolę nad działaniami, jakie wykonuje komputer. Jak mówi sama nazwa, system operacyjny (często stosowany jest również skrót: OS) pozwala nam przeprowadzać operacje na naszym komputerze, takie na przykład jak instalowanie lub usuwanie programów z naszego dysku twardego, oraz zapisywania na nim różnych rzeczy. Pozwala on nam również kontrolować działania wszelakich sprzętów, które mamy podłączone do komputera, takie jak drukarka czy skaner. Przy instalowaniu wybranego systemu operacyjnego otrzymujemy wraz z nim szereg dodatkowych aplikacji, które mają na celu umilenie naszej pracy z komputerem. Są to między innymi różnego rodzaju gry, odtwarzacze plików muzycznych, proste edytory tekstu oraz oczywiście przeglądarkę internetową.

Gdy wiemy już co to jest system operacyjny, warto poznać jego różne rodzaje. Te, które są nam znane to tak zwane systemy GUI, czyli takie, z którymi mamy do czynienia w naszych komputerach (posiadające ikonki, pasek startowy oraz złożonych interfejs). Do najbardziej popularnych systemów operacyjnych tego typu należą oczywiście MS-DOS, Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows Millenium oraz Windows XP. Drugi rodzaj systemów to systemy tekstowe, w którym działamy wyłącznie za pomocą wpisywania komend tekstowych. Teraz już odpowiedź na pytanie co to jest system operacyjny nie powinna stanowić już żadnego problemu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Przenoszenie plików z Moich dokumentów

    Folder Moje dokumenty zajmuje zbyt dużo miejsca? Jeżeli nasz folder Moje dokumenty rozrósł się do pokaźnych rozmiarów możemy przenieść jego zasoby tak żeby aplikacje, które się do nich odnoszą mogły je bez problemu odnaleźć w nowym miejsc

  • Informacje o systemie w pliku tekstowym (Win XP)

    Jak wyeksportować informacje o naszym systemie do pliku tekstowego? Jeżeli chcemy zapisać informacje o naszym systemie w pliku tekstowym (choćby na pamiątkę ewolucji naszego sprzętu) to możemy posłużyć się narzędziem "Informacje o systemie".

  • Zasady grupy (Win XP)

    Przydatna, mało znana aplikacja systemowa. Zasady grup to narzędzie, które pozwoli na wykonanie sporej ilości modyfikacji, które są zazwyczaj dostępne z poziomu różnych programów "tweakujących".


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest system operacyjny?