Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest strona internetowa?

Kategoria: Internet, 02 sierpień 2011, 09:01, ilość odsłon: 1354

Choć pytanie w tytule tej porady może brzmieć nieco dziecinnie, to jednak zastanówmy się, jak przeciętny użytkownik zdefiniowałby pojecie „strona internetowa”?

Dla większości jest to po prostu rzecz oczywista – witryna w sieci WWW, na której znajdziemy tekst, grafikę, multimedia czy też linki do innych stron.  Fachowo jednak ujmując temat, strona WWW to dokument hipertekstowy, znajdujący się na dysku lokalnym serwera internetowego i udostępniany przez niego. Oglądania go jest możliwe poprzez klienta (czyli przeglądarkę).

Strony internetowe o różnej treści, ale powiązane ze sobą nazywamy serwisem internetowym.  Natomiast witryny skupione na jednej treści zwie się vortalem. Dobrym przykładem vortalu jest właśnie pobierz.pl – mamy tu ściśle określoną tematykę darmowego oprogramowania za darmo, zaś ta i inne porady są tylko dodatkami do głównej treści. Obojętnie jednak od rodzaju stron, każda z nich może zawierać takie elementy jak obiekty graficzne, multimedialne czy też animacje flash (często widywane na stronach reklamy robione są właśnie w tym formacie). Inne rozróżniane strony WWW to na przykład blog (czyli internetowy pamiętnik, jednak może być tworzony też jako serwis), portal społecznościowy, sklep internetowy, itp.

Jak więc widać, napytanie „co to jest strona internetowa?” nie jest tak łatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tym bardziej, że do listy możemy dodać na przykład strony będące bibliotekami cyfrowymi, a także galerie internetowe, zbiory gier flash i inne.

Na naszych stronach zamieściliśmy już kilka porad, jak tworzyć strony internetowe i jak je uatrakcyjniać. Można znaleźć je w tym samym dziale, w którym jest ten tekst – czyli dziale porad. 

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest Twitter?

    Internet umożliwia w znacznym stopniu komunikowanie się między ludźmi, ale też pozwolił na informowanie świata o sobie. Poza facebookiem, naszą-klasą, blogami, istnieje także narzędzie zwane Twitterem.

  • Stylizowanie tabel za pomocą arkuszy stylów CSS

    Wykorzystywanie tabel do tworzenia stron jest bardzo powszechnie stosowane ze względu na łatwy, czytelny i wygodny sposób prezentowania informacji, np. wykaz towarów z ceną, jednostką i ilością dostępnych sztuk.

  • Jak zmienić hasło na gg?

    Wielu z nas dochodzi do momentu, w którym czujemy, iż trzeba zmienić hasło na gg. Zmiana hasła to rzecz powszechna.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest strona internetowa?