Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest SQL?

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 08:56, ilość odsłon: 632

W większości przypadków spotykając się z bazami danych słyszymy o SQL. Co to jest SQL –(ang. Structured Query Language, pol. Strukturalny Język Zapytań)?

Jest to język programowania służący do definiowania, operowania i sterowania danymi w relacyjnych bazach danych, który powstał pod koniec lat 70-tych w firmie IBM Na jego bazie stworzonych jest większość bazodanowych programów, w tym MySQL, dlatego, pomimo prób standaryzacji, istnieje wiele odmian SQL, ale zasadniczy rdzeń zapytań pozostaje ten sam. Mają one charakter podobny do zdań w języku angielskim. Np. w poleceniu tworzącym tabele zawsze występują elementy:

CREATE TABLE nazwa_tabeli (definicje kolumn tabeli,...)
Polecenia możemy gólnie podzielić na dwie grupy:
- tworzące i modyfikujące obiekty - podstawowe to "CREATE ", "ALTER", "DROP" i "RENAME";
- operujące na danych - podstawowe to "INSERT", "DELETE", "UPDATE" i "SELECT".
Dodatkową ważną cechą tego języka jest ochrona przed niepowołanym dostępem, czyli zabezpieczenie danych, stojące na wysokim poziomie. Zapytania SQL cechuje możliwość bardzo precyzyjnego określenia parametrów czy to tworzonych obiektów, czy warunków dla operowania z danymi, . np. w poleceniu „SELECT”, służącym do pobierania danych z bazy możemy określić kolumny z danymi (inaczej mówiąc, jakie dane potrzebujemy), kryteria wyboru danych, sposoby grupowania, sortowania, ilość zwracanych rekordów, itd...
SELECT nazwa_pola_1, nazwa_pola_2, nazwa_pola_3, [....]
FROM nazwa_tabeli
[GROUP BY nazwa_pola_1, nazwa_pola_2, nazwa_pola_3, [....] ]
WHERE [HAVING] kryteria_wyboru
ORDER BY nazwa_pola_1, nazwa_pola_2, nazwa_pola_3, [....]
.........

Język SQL obsługuje wiele typów danych. Podstawowe to:
- pola znakowe typu “charakter” ;
pola tekstowe;
pola typu float – liczba zmiennoprzecinkowa;
pola typu integer – liczba całkowita.

W zależności od programu oferowane są różne warianty tych podstawowych typów pól jak i różne, różniące się szczegółami formy poleceń. Jednak odpowiedź na pytanie co to jest SQL jest niezależna od programu - jest to język programowania używany jako standardowe narzędzie umożliwiające dostęp do danych w różnych środowiskach i systemach operacyjnych.

Inne porady z tej kategorii:

  • Formatowanie tekstu w CSS

    W CSS dziedziczenie to jedna z podstawowych reguł. Kod HTML tworzy hierarchię, na której górze jest znacznik , a poniżej .

  • Jak przyspieszyć transfer

    Czy transfer Internetu da się zwiększyć? Owszem, jest to możliwe, musimy jednak pamiętać, że i tak nie osiągnie on ilości większej, niż podawana przez dostawcę.

  • ROUTER BEZPRZEWODOWY

    Router jest urządzeniem , dzięki któremu użytkownik może rozdzielić łącze internetowe na kilka komputerów.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest SQL?