Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest spyware?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 13 wrzesień 2011, 09:47, ilość odsłon: 684

Korzystając z komutera, cały czas narażeni jesteśmy na działanie złośliwych aplikacji, które przenosząc wirus, próbują zainfekować nasz komputer, oraz na działanie tak zwanych aplikacji typu spyware.

Wszyscy wiedzą, czym grozi zainfekowanie komputera przez wirus, ale tak właściwie, co to jest spyware? Otóż gdyby chciało się jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, co to jest spyware, to jest to po prostu program szpiegowski. Jego celem jest grasowanie po zainfekowanym komputerze i nielegalne gromadzenie osobistych danych na temat właściciela tego właśnie komputera. Czasem zdarza się nawet tak, że program ten przesyła informacje o nas użytkownikom innych komputerów, co nie rzadko może się okazać bardzo niebezpieczne. Niebezpiecznym może okazać się wyszpiegowanie przez tego rodzaju programy naszego adresu email, danych kontaktowych, nasze hasła, czy w najgorszym wypadku numer karty kredytowej.

Jak można umieścić na swoim komputerze spyware? Otóż, zazwyczaj odbywa się to nieświadomie. Programy typu spyware instalują się niezależnie od naszej woli podczas przeglądania niektórych stron internetowych, instalowania niektórych pozornie pożytecznych programów.

Gdy wiadomo już, co to jest spyware, oraz jak można go niechcący umieścić, warto zastanowić się nad tym, jak bronić się przed tego rodzaju programami szpiegowskimi. Chcąc ustrzec się przed tym, będzie trzeba się trochę zaangażować. Przede wszystkim trzeba uważnie czytać umowy licencyjne programów, które instalujemy na naszym komputerze. Nie należy również wchodzić na strony internetowe o podejrzanej tematyce, na przykład strony erotyczne, bądź kasyna internetowe. I oczywiście przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby nasza przeglądarka była jak najbardziej bezpieczna. Przeglądarką, która jest naprawdę bezpieczna pod tym względem, jest na przykład Mozilla Firefox Firefox.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest intranet?

    Otóż intranet jest to sieć komputerowa, która stworzona jest specjalnie dla prywatnych przedsiębiorstw.

  • Wi-Fi a Bluetooth – zasady działania i różnice

    We współczesnym świecie mamy dwie główne metody przesyłania danych między komputerem a urządzeniami mobilnymi – Wi-Fi i Bluetooth. A dlaczego nie ma jednego, uniwersalnego? Czym różni się Bluetooth od Wi-Fi? Z grubsza chodzi tu o różnice w

  • Pokaz slajdów w jQuery

    Nic tak nie upiększa naszej strony jak ładna grafika i zdjęcia. Ostatnio na topie jest dynamiczne prezentowanie elementów graficznych- pokaz slajdów.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest spyware?