Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest software?

Kategoria: Narzędzia, 15 czerwiec 2011, 10:58, ilość odsłon: 3424

Nieraz czytając o programach i aplikacjach, a także przeglądając artykuły dotyczące komputerów, spotykamy się z określeniem „software”. Osoby nie zajmujące się zbytnio tematem mogą nie wiedzieć, co ono oznacza, więc w tej poradzie wyjaś

Software komputera

„Software” to termin używany na określenie wszelkiego oprogramowania. Może być ono przeznaczone zarówno dla komputera, jak i na przykład smartfona, tabletu, laptopa i innych urządzeń elektronicznych. W przypadku oprogramowania znajdującego się od razu na danym elemencie urządzenia, używamy określenia „firmware”. Natomiast aplikacje instalowane ze źródeł zewnętrznych – płyt, sieci, itp. – to właściwy software, zwany czasem także „softem”.

A czym właściwie jest program? To zestaw instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Na program mówi się także aplikacja. Tworzy się ją przy użyciu różnych języków programowania z wykorzystaniem algorytmów, przekształcanych następnie przez kompilatory. Ze względu na funkcje, można podzielić software na kilak rodzajów:

- software systemowy – czyli aplikacje niezbędne do działania systemu operacyjnego
- software narzędziowy – czyli programy służące do pisania programów
- software użytkowy – czyli najpopularniejszy rodzaj, używany przez wszystkich posiadaczy komputerów i urządzeń elektronicznych. Przeglądarka, na której przeglądasz tą stronę, to właśnie software użytkowy.

Można podzielić także software pod względem dostępności – ogólnie na darmowy i nie-darmowy. W tej pierwszej kategorii znajdują się wszystkie aplikacje, za których ściągniecie i używanie nie musimy płacić ani grosza, zaś w drugiej programy płatne, wersje testowe, demo i inne, które do pełnej funkcjonalności wymagają uiszczenia opłaty.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest software?