Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest skaner?

Kategoria: Sprzęt, 09 maj 2011, 13:28, ilość odsłon: 5545

Skaner to urządzenie, które jest jednym niezbędnych przedmiotów do pracy w biurze, domu czy też firmie. Słowo to najczęściej kojarzy nam się z przenoszeniem do wersji cyfrowej dokumentów czy też grafik, jednak skanery mają także inne zastoso

We wszystkich jednak wypadkach działa tak samo – przeszukuje kolejne pasma zasięgu, rejestrując informacje. Dlatego też gdy skanujemy na komputerze dokument, pojawia się on w kilku etapach.

Skaner_kod__w_kreskowych

Rozróżniamy kilkanaście rodzajów skanerów – ręczne, płaskie, bębnowe, czytniki do kodów kreskowych, kwadratowe, lustrzane i inne. Jeśli zaś chodzi o podział na metody działania, to mamy tu optyczne, magnetyczne, elektroniczne i radiowe.

Skanery optyczne działają na przetworzenie statycznego obrazu obiektu rzeczywistego – takich właśnie używamy powszechne w domach i biurach, a także w sklepach. Powszechne są także skanery magnetyczne – tu informacje odczytywane są z paska magnetycznego, który znajdziemy na karcie kredytowej, bankomatowej i innych.

Skaner_Magnetyczny

Inny skaner to skaner elektroniczny. Tu mamy odczyt informacji z obiektu w momencie bezpośredniego zetknięcia go z układem w danym obiekcie. Stosuje się to na przykład w przypadku autoryzacji karty elektronicznej, a także w wielu firmach skanerów tego typu używa się do rejestrowania startu czasu pracy pracownika (który „podbija” w ten sposób listę obecności.

Czwarty i ostatni rodzaj skanera to skaner radiowy. Działa on w systemie kontroli RFID (Radio-frequency identification) i pozwala na skanowanie w zasięgu nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Jak i każde inne urządzenie radiowe, tak i to wymaga do działania zarówno odbiornika, jaki nadajnika.

Patrząc na mnogość zastosowań urządzeń skanujących, aż trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez tego typu narzędzi.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest blu-ray?

    W dobie kiedy kasety wideo poszły już dawno w zapomnienie, koncerny prześcigają się w produkowaniu coraz to lepszych i wygodniejszych technologii umożliwiających nam cieszenie się obrazem i dźwiękiem.

  • Jaka drukarka atramentowa?

    Drukarka atramentowa przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba drukować przede wszystkim tekst. Jednak jaka drukarka atramentowa z istniejących na rynku jest najbardziej ekonomiczna i ma największą wydajność? Istnieje sporo interesujących modeli, z

  • Jakie słuchawki nauszne?

    Dobre słuchawki gwarantują nam świetne wrażenia podczas słuchania muzyki, grania w gry czy też oglądania filmów na komputerze, laptopie, czy urządzeniu mobilnym. Jakie kupić najlepiej, aby mieć komfortowe audio? Skupimy się na słuchawkach nau


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest skaner?