Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest serwer?

Kategoria: Sprzęt, 09 maj 2011, 13:15, ilość odsłon: 3142

Serwer to rzecz, z której każdy internauta korzysta każdego dnia. Jest to komputer świadczący usługi udostępniania treści lub też danych. To właśnie na serwerach danych stron znajdują się ich treści – czytając tą poradę widzicie tekst u

Najczęściej serwery pracują pod kontrolą wyspecjalizowanych systemów operacyjnych. Doskonałymi przykładami takich są Microsoft Windows Server 2003, Novell Net War, FreeBSD czy też MacOS X Server. Dzięki ich zastosowaniu można tworzyć pocztę elektroniczną, serwery FTP – czyli służące pobieraniu i wysyłaniu danych – udostępniać pliki multimedialne nadawane strumieniowo, bądź tworzyć witryny WWW.

Serwer_1

Co dość istotne – każdy może wykorzystać własny komputer do stworzenia własnego serwera. Oczywiście nie będzie on aż tak funkcjonalny jak wyspecjalizowane urządzenie, ale bez problemu da się dzięki temu wymieniać dane czy też udostępniać miejsce na gry sieciowe.

Serwer_2


Profesjonalne serwery budowane są w inny sposób niż komputery. Jako że ich zadaniem jest praca 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, używa się żywotnych, maksymalnie bezawaryjnych elementów i podzespołów. Istotna jest także ilość pamięci RAM oraz szybkość łącza, od których to czynników zależy także szybkość transmisji danych. Często firmy mają specjalne pomieszczeni an serwery, gdzie panuje stała temperatura oraz używa się klimatyzacji. Można tez używać serwerów do sieci LAN (lokalnej). Wówczas mamy możliwość umieszczenia na nim danych wyłącznie dla klientów danej sieci, bez możliwości ich dostępu z zewnątrz.

Na całym świecie istnieje wiele firm zajmujących się udostępnianiem serwerów firmom i klientom indywidualnym. Cena takiej usługi uzależniona jest od wielkości miejsca na serwerze oraz szybkości transferu. 

Inne porady z tej kategorii:

  • Formatowanie dysków twardych w systemie FAT

    FAT32 to dość popularna odmiana systemu plików FAT, która zastąpiła FAT16, a po raz pierwszy do użycia weszła wraz s systemem Windows 95 OSR2.

  • Jak założyć serwer?

    Jeżeli zastanawiamy się, jak założyć serwer, to w niniejszym tekście znajdziemy kilka wskazówek.

  • Co to jest netbook?

    Często osobom, które nie znają się bardzo dobrze na komputerach, z trudem przychodzi odróżnianie dwóch pojęć: netbook oraz notebook.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest serwer?