Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest RSS?

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 09:41, ilość odsłon: 1285

RSS (ang. RDF Site Summary RSS ) to grupa języków znacznikowych służących do przesyłania nowości na serwisach internetowych (najczęściej nagłówków i skrótów).

Technika ta jest najczęściej wykorzystywana przez serwisy internetowe, które często aktualizują treść i chcą informować o tym swoich użytkowników. Żeby skorzystać z RSS wystarczy dodać wybraną stronę, obsługującą ten system, do czytnika RSS, który umożliwia agregację treści z wielu źródeł w jednym miejscu. Większość nowych przeglądarek obsługuje już RSS. Należą do nich: Mozilla Firefox,: Internet Explorer (od wersji 7), Opera, Maxthon, Safari, Flock, K-Meleon, Avant Browser. Kanałów RSS nie obsługują niestety Google Chrome. Czytniki RSS można podzielić na trzy główne rodziny:
RDF Site Summary (RSS 1.x, RSS 0.90)
Rich Site Summary (RSS 0.91/RSS 0.92/RSS 0.93)
Really Simple Syndication (RSS 2.0)

Jak korzystać z RSS?
Skoro już wiemy, co to jest RSS, możemy z niego spróbować skorzystać. Rozróżniamy dwa rodzaje czytników: aplikacje online i lokalne programy. Te pierwsze to specjalne serwisy internetowe, które służą do agregacji treści. Najpopularniejszym czytnikiem online jest Google Reader, a jeżeli chcemy mieć lokalne kanały RSS to możemy skorzystać np. z któregoś z programów: FeedReader, CafeNews czy Sage.
Następnie wybieramy interesujący nas serwis, sprawdzamy, czy dostępny jest w nim kanał RSS, i dodajemy do czytnika. Możemy łączyć dowolne kanały RSS i porządkować je w tematycznych zakładkach. Musimy wiedzieć jednak o jednym. To właściciele serwisów decydują, ile treści ma się znajdować w kanale RSS. Mogą to być tylko nagłówki i skróty, ale mogą to być również całe artykuły lub ich obszerne fragmenty.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jes LAN?

    LAN (ang. Local Area Network) to sieć lokalna, często nazywana również siecią wewnętrzna.

  • Jak implementować PHP w HTML?

    Odpowiedź na pytanie, jak zaimplementować PHP w HTML sprowadza się właściwie do odpowiedzi na pytanie, jak zmusić serwer do czytania plików z rozszerzeniem ".html" jako pliki PHP i analizował je używając parsera PHP.

  • Jaki procesor wybrać?

    Procesor jest sercem każdego komputera, dlatego należy zastanowić się jaki procesor wybrać zanim zaczniemy kompletować pozostałe podzespoły naszego komputera.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest RSS?