Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest router?

Kategoria: Internet, 14 czerwiec 2011, 09:26, ilość odsłon: 999

Router jest to urządzenie sieciowe służące do łączenia ze sobą różnych sieci komputerowych. W szczególności służy do połączenia sieci Internet z siecią domową. Urządzenie to służy do zarządzania ruchem sieciowym.

Odpowiednio skonfigurowany router może również ochronić na przykład sieć domową użytkownika przed niepowołanym dostępem czy zapewnić podstawowe bezpieczeństwo sieci LAN (Local Area Network – sieć lokalna, w szczególności może to być mała sieć domowa).

Bardziej technicznie router jest urządzeniem sieciowym działającym w oparciu o trzecią warstwę modelu ISO/OSI. Do routera może być podłączonych kilka sieci (dwie lub więcej), w zależności od wielkości urządzenia oraz jego przeznaczenia. Router potrafi rozróżnić na podstawie pakietów TCP/IP skąd i dokąd powinien przekazać pakiet. Duże sieci komputerowe składają się z wielu routerów połączonych ze sobą zarówno bezpośrednio jak i pośrednio.

W routerach klasy urządzeń obsługujących duże, z punktu widzenia końcowego użytkownika, są zaimplementowane różne protokoły routingu oraz mechanizmy pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa. W trakcie konfiguracji dużych routerów operator w zależności od potrzeb sieci ustawia odpowiednie protokoły routingu do obsługi ruchu sieciowego.
Poza routingiem routery mogą pełnić podstawową rolę zabezpieczania sieci. Istotną kwestią z punktu widzenia użytkownika końcowego jest odizolowanie jego sieci lokalnej od rozległej sieci Internet. Chroni to osoby korzystające z Internetu wewnątrz sieci LAN dzięki wykorzystaniu innej puli adresów IP.  Profesjonalne urządzenia poza takimi podstawowymi funkcjami dostarczają również szereg bardziej zaawansowanych narzędzi, dzięki którym operator sieci może zapewnić przynajmniej podstawowe bezpieczeństwo. Oczywiście za pełne bezpieczeństwo odpowiadają zwykle dodatkowe, dedykowane urządzenia.

Na routerach wyższej klasy można implementować również sieci wirtualne (VPN) jak również różne rodzaje połączeń tunelowych. Dzięki połączeniom tunelowym można przeprowadzać bezpieczną komunikację np. wewnątrz firmy pomiędzy oddalonymi od siebie lokalizacjami przy użyciu sieci Internet. Jest to obniżenie kosztów, ponieważ firma nie musi płacić za dzierżawę izolowanego łącza.

Podsumowując, router jest urządzeniem sieciowym pozwalającym na komunikację między różnymi sieciami komputerowymi. W zależności od klasy urządzenia dostarcza ono bardzo różnych funkcjonalności, od podstawowych funkcji sieci domowych po zaawansowane rozwiązania stosowane w Internecie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest toolbar?

    Surfując po sieci, możemy uznać za przydatne zainstalowanie na naszym komputerze narzędzia toolbar.

  • Co to jest FTP?

    Z terminem FTP bardzo często spotykamy się w Internecie. Większość odpowiadając na pytanie, co to jest FTP, odpowiedziałaby, że jest to kopiowanie lub przesyłanie plików na serwer.

  • Co to jest Gadu-Gadu?

    Polacy też mogą pochwalić się osiągnięciami na polu informatycznym. Jednym z najbardziej znanych programów do komunikacji między ludźmi na polskim rynku i przy tym darmowym, jest Gadu-Gadu.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest router?