Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

co to jest RGB?

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 09:43, ilość odsłon: 1887

RGB to jeden z modeli przestrzeni barw, w którym kolory otrzymywane są poprzez nakładanie nas siebie w różnych proporcjach trzech podstawowych kolorów czerwonego (R – red), zielonego (G – green) i niebieskiego (B – blue).

Model ten wykorzystywany powszechnie we wszystkich monitorach i aparatach fotograficznych. RGB najczęściej przedstawiany jest w 24-bitowym zapisie (8 bitów na każdy kolor). Poszczególne barwy przyjmują wartość z zakresu 0-255 .(RGB (0 ,0,0) to kolor czarny, a RGB (255, 255, 255) to kolor biały).

RGB a internet
Skoro już mniej więcej wiemy co to jest RGB odpowiedzmy na pytanie jak się on ma do internetu. Kolory RGB są obowiązującym standardem przy tworzeniu stron internetowych iw kodzie HTML można przedstawić je na kilka sposobów:
- #RRGGBB - podanie kolejno wartości każdej składowej kolorów podstawowych: czerwonego RR (red), zielonego GG (green) i niebieskiego BB (blue). Liczby muszą być dwucyfrowe, a litery (A, B, C, D, E, F.) pisane wersalikami (duże litery);
- #RGB – ten sposób jest odpowiednikiem poprzedniego, z tym, że jako składowe kolorów należy podawać liczby jednocyfrowe w zapisie szesnastkowym. Przykładowo kolor #FCC to #FFCCCC (jasnoszary);
- rgb(R, G, B) definiujemy każdą składową koloru za pomocą liczb 0...255;
- rgb(R%, G%, B%) - definiujemy zawartość procentową każdej składowej koloru;
- kolory podstawowe: black (#000000) silver (#C0C0C0), gray (#808080), white (#FFFFFF), maroon (#800000), red (#FF0000), purple (#800080), fuchsia (#FF00FF), green (#008000), lime (#00FF00), olive (#808000), yellow (#FFFF00), navy (#000080), blue (#0000FF), teal (#008080), aqua (#00FFFF);
- 28 kolorów systemowych - pochodzących z systemu. Wygląd strony będzie zależał od tego jakie kolory systemowe są ustawione na danym komputerze, a więc strona na każdym komputerze może wyglądać inaczej;
- hsl(H, S%, L%) - (CSS 3) model opisu kolorów, w którym kolejne składowe oznaczają barwę, nasycenie oraz jasność.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest strona internetowa?

    Choć pytanie w tytule tej porady może brzmieć nieco dziecinnie, to jednak zastanówmy się, jak przeciętny użytkownik zdefiniowałby pojecie „strona internetowa”?

  • Co to jest skype?

    W technologii komunikacyjnej między użytkownikami sieci możemy wyróżnić taki komunikator, jak skype.

  • Co to jest PHP?

    Co to jest PHP? Otóż PHP (Personal Home Page) to skryptowy język programowania (open source), który głównie służy tworzeniu stron internetowych.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: co to jest RGB?