Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest RAM?

Kategoria: Narzędzia, 13 wrzesień 2011, 11:54, ilość odsłon: 1260

Przy omawianiu sposobu funkcjonowania komputera niejednokrotnie spotykamy się z pojęciem RAM. A więc co to jest RAM?

Najprostszymi słowami: RAM jest to rodzaj cyfrowej pamięci stosowanej w komputerach. Samo rozwinięcie angielskiego skrótu RAM (Random Access Memory) oznacza pamięć o dostępie swobodnym. To, że pamięć jest swobodna, oznacza tyle co fakt, iż w pamięci tej przechowywane są aktualne dane i programy, których zapis jest wielokrotnie możliwy do modyfikowania. Dane zapisywane w pamięci RAM nie są na stałe zapisywane w komputerze, tylko znikają na przykład po wyłączeniu komputera, jeśli ich uprzednio nie zapiszemy. Aby więc mieć dostęp do danych zapisanych w pamięci RAM musimy mieć cały czas dostępne źródło zasilania. Gdy wiemy już mniej więcej, czym jest RAM, warto teraz poznać podstawowe rodzaje pamięci RAM. Otóż wyróżniamy pamięci statyczne oraz pamięci dynamiczne. Pamięć statyczna jest od dynamicznej dużo szybsza, jednak wymaga przez to częstszego odświeżania.

Czym różni się pamięć RAM na przykład od dysku twardego? Otóż pamięć RAM jest dużo szybsza, a dane w niej zapisane są bezustannie przekazywane do procesora. Po odpowiedzi na pytanie o to, co to jest RAM, pozostaje uzupełnić wiedzę o tym hardwarze. Zatem: "jak zbudowana jest typowa pamięć RAM?". Pamięć RAM zbudowana jest z określonej liczby układów scalonych, które znajdują się na specjalnych plastikowych płytkach o niewielkiej wielkości, znajdujących się na płycie głównej. Pamięć RAM podzielić możemy na podstawowe jej odmiany: SDRAM oraz DDR-SDRAM. Aby streścić w jednym zdaniu co to jest RAM to można napisać, że jest to pamięć w komputerze, która przechowuje dane, z których aktualnie korzystamy i zostają one w komputerze jedynie do momentu, kiedy wyłączymy komputer.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest RAM?