Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest RAID?

Kategoria: Narzędzia, 17 sierpień 2011, 13:52, ilość odsłon: 1180

Kiedy uważamy, że nasz system nie jest wystarczająco szybki a pojemność dysku za mała, możemy odwołać się do systemu RAID.

Co to jest RAID? To taki sposób sprzężenia dwóch bądź więcej twardych dysków ze sobą, aby uzyskać jak najlepsze wyniki ich użycia, dużo większe, niż przy pracy jednego dysku. Po rozwiązanie RAID sięgamy, gdy chcemy uzyskać większą niezawodność systemu – czyli łatwiejszą odporność na awarie, gdy zależy nam na przyspieszeniu transmisji danych oraz gdy chcemy, aby nasz komputer widział przestrzeń danych jako jedna całość.

Podczas projektowania układu RAID muszą być wzięte pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na tempo i sposób działania systemu – czyli dyski, kontrolery, pamięci cache, sposoby przekazania danych a także sposób i poziom niezawodności systemu. Za najbardziej skuteczny i najbardziej pożądany sposób łączenia dysków w system RAID uważany jest system RAID 0. Otóż staramy się wtedy połączyć dyski ze sobą tak, aby tworzyły jeden dysk logiczny; wtedy dane są tak jakby zawieszone między wszystkimi dyskami połączonymi razem. Taki zabieg umożliwia nam widoczne i spore przyśpieszenie operacji zarówno zapisu, jak i odczytu z dysków. Spowodowane jest to procesem takim, że wszystkie operacje posiadają status równoległych na wszystkich dyskach.
Zatem: jeśli chcemy wiedzieć dokładnie, co to jest RAID, możemy powiedzieć, że jest to system taki, w którym dzięki fizycznym połączeniu kilku dysków twardych uzyskujemy szybszy i bardziej stabilny komputer.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest folder?

    Odpowiedź na pytanie "co to jest folder?" jest bardzo prosta. Otóż folder pojawił się po raz pierwszy wraz z systemem Windows 95 i jest on katalogiem, który jest zawsze częścią graficznego interfejsu.

  • Czym otworzyć XLS?

    XLS jest to popularny format określający dokumenty arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel z pakietu MS Office. W związku z faktem pochodzenia tego formatu oczywistym jest, że można go otworzyć przy pomocy arkusza kalkulacyjnego pakietu MS Office.

  • Co to znaczy trial?

    Gdy szukamy informacji o oprogramowaniu czy też aplikacjach, nieraz spotykamy się z określeniem, że dany produkt jest dostępny w wersji „trial”. Co to właściwie oznacza?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest RAID?