Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest proxy?

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 13:35, ilość odsłon: 1548

W komunikacji między naszym komputerem a siecią pośredniczy bardzo ważny element, mianowicie serwer proxy.

Co to jest proxy? To komputer, który służy do rejestrowania informacji które są przydatne do korzystania z internetu, a także kontroluje przepływ informacji między użytkownikiem a siecią. Na serwerze proxy możemy zablokować strony, które uznamy za szkodliwe, bądź niewłaściwe dl naszego komputera – te, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla nas. Serwery proxy instalowane są przez usługodawcę internetowego, bądź administratora sieci. Żeby dokładnie opisać, co to jest proxy, musimy opisać także inną funkcję tych serwerów, mianowicie także taką, że serwery proxy zapisują na jakiś czas strony, odwiedzane przez użytkowników. Gdy komputer zgłasza chęć pobrania strony, która została zapisana na serwerze proxy, wysyła on tę stronę użytkownikowi. Dotyczy to często bardzo popularnych i intensywnie uczęszczanych stron, na przykład serwisów społecznościowych, portali informacyjnych czy innych, które odwiedzane są i używane przez większą ilość osób. W ten sposób przyspieszamy znacznie działanie sieci i pobieranie danych z niej.

Istnieją następujące rodzaje proxy: całkowicie anonimowe - nie wysyłają one żadnych wiadomości o użytkowniku, anonimowe – czyli, że serwer nie wysyła żadnych wiadomości o użytkowniku, ale zgłasza się jako serwer proxy u odbiorcy, oraz przezroczyste, które utajniają dane o użytkowniku, ale nie ukrywają adresu IP.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest czat?

    Obecnie świat internetowy daje nam mnóstwo możliwości kontaktu z innymi ludźmi.

  • Znacznik ALT w HTML

    ALT w dokumentach HTML to atrybut, który powinno się umieszczać przy wprowadzaniu elementów IMG i AREA.

  • Jak pingować?

    W niniejszym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak pingować.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest proxy?