Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest programowanie równoległe?

Kategoria: Pozostałe, 11 lipiec 2011, 08:36, ilość odsłon: 724

Wśród programistów istnieje termin zwany „programowaniem równoległym”. Cóż oznacza to dziwne określenie? Oznacza ono napisanie programu w ten sposób, aby można było go uruchomić na wielu procesorach jednocześnie.

Dokonuje się wtedy poprzez operację zwaną „zrównolegleniem kodu”, czyli modyfikację istniejącego kodu poprzez wyszukanie fragmentów mogących wykonywać się niezależnie od siebie. Tego rodzaju równoległość związana jest zazwyczaj z występującymi w kodzie pętlami (np. „for” w C, czy też „DO” w Fortranie).

Ważnym czynnikiem, decydującym o konstrukcji programu równoległego, jest budowa komputera. Nieco dokładniej rzecz ujmując – chodzi tu o sposób połączenia procesorów z pamięcią operacyjną. Istnieje wiele narzędzi, pomagających w przeprowadzeniu zrównoleglenia. Jednym z nich jest OpenMP. To zbiór dyrektyw służących do wykonania tego typu operacji. Dyrektywy są fragmentami kodu, wyglądającymi jak komentarze, jednak wtajemniczone kompilatory traktują je jako wskazówki, jak zrównoleglić następujący po nich fragment kodu (z reguły pętlę). Dyrektywy OpenMP stosuje się wyłącznie dla architektur o pamięci współdzielonej.

Można do zrównoleglenia użyć także Message Passing Interface. To bardzo popularna biblioteka służąca do zrównoleglania kodów dla architektur o pamięci rozproszonej (m.in. klastrów). Można też używać biblioteki MPI na architekturach o pamięci współdzielonej, ale wówczas ich efektywność nie jest zbyt duża. Dwie najważniejsze funkcje tej biblioteki to MPI_Send – zajmuje się wysyłaniem określonego fragment pamięci do określonego procesora – oraz i MPI_Recv druga odbiera dane od określonego procesora i zapisuje w określonym miejscu w pamięci. MPI oferuje ponad 100 różnych bardziej wyspecjalizowanych funkcji.
Istnieje także Co-Array Fortran (CAF. Jest to rozszerzenie języka Fortran, dające dodatkowe konstrukcje, które pozwalają na łatwe zrównoleglanie programów. CAF powstał z myślą o architekturach rozproszonych i logicznie współdzielonych, takich jak Cray X1e.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak dowiedzieć się czy konfiguracja naszego PC jest odpowiednia dla Visty?

    Prosty sposób na zbadanie zgodności naszego PC z Vistą. Najprostszym sposobem na dowiedzenie się czy nasza maszyna będzie w stanie uruchomić nowy system Microsoftu, jest skorzystanie z programu Windows Vista Upgrade Advisor, który można pobrać tu

  • Jak wyłączyć pocztę głosową?

    Każdy chyba przeżył chwile zdenerwowania, kiedy dzwoniąc do znajmego, złapała nas poczta głosowa.

  • Jak zostać informatykiem?

    Ponieważ rynek IT jest jedną z najbardziej obiecujących dziedzin, które ostatnio się rozwijają, kierunek informatyczny jest jednym z najczęściej obleganych przez maturzystów, a spowodowane jest to wieloma względami.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest programowanie równoległe?