Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest programowanie obiektowe?

Kategoria: Pozostałe, 11 lipiec 2011, 08:35, ilość odsłon: 1126

Nie tylko programiści mogą od czasu do czasu napotkać w artykułach czy też tekstach termin „programowanie obiektowe”. Co ono właściwie oznacza? Wyjaśniamy to poniższym tekście, który adresowany jest nie tylko do osób, zajmujących się pro

Programowanie obiektowe

W języku polskim nazwa ta wzięła się z przetłumaczonego, angielskiego terminu „object-oriented programming”. Oznacza ona taki paradygmat programowania, w którym programy definiowane są za pomocą obiektów, czyli elementów łączących stan (czyli dane, nazywane najczęściej polami) i zachowanie (czyli procedury, tu: metody). Obiektowy program komputerowy wyrażony jest jako zbiór takich obiektów, komunikujących się pomiędzy sobą w celu wykonywania zadań. Programowanie tego typu ma ułatwić pisanie, konserwację i wielokrotne użycie programów lub ich fragmentów.

Ogólnie rozróżniamy dwa podtypy programowania obiektowego: oparte na klasach oraz oparte na prototypach. W pierwszym rozwiązaniu definiuje się typy zmiennych (czyli klasy właśnie), z których tworzone są obiekty. W drugim sposobie obiekty tworzy się w oparciu o utworzone wcześniej prototypy, z którego zapożyczane są pola i metody. Wychodząc od nich, możemy zmieniać parametry.

Co ciekawe, historia języków posiadających cechy programowania obiektowego liczy sobie kilka dekad. Pierwszym tego typu był Simula w 1967 roku. Zainspirował on powstanie języka Smalltalk, od którego wywodzą się współczesne języki pozwalające na programowanie obiektowe. Zaliczamy do nich C++, Java, Python, Perl, Object Pascal, PHP,  Visual Basic i inne. Programowanie obiektowe stosowane jest dość często w różnego typu aplikacjach – od gier poczynając, na programach użytkowych kończąc. Jeżeli ktoś chce uczyć się programowania, z pewnością ta metoda pracy powinna stać się mu dość bliska i dość często używana.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest bajt?

    Co to jest bajt? Nazwa wywodzi się z angielskiego wyrazu „ugryźć”. To najmniejsza oznaczona jednostka informacji pamięci komputerowej, która składa się z ośmiu bitów.

  • Co to jest hp?

    Na pewno każdy z nas miał albo ma do czynienia z urządzeniami, oznaczonymi magicznymi literkami „hp”. Co to jest hp, co oznacza ten skrót?

  • Jak postępować z plikiem formatu dav?

    Pliki .dav to pliki formatu wideo, który powstaje przy nagrywaniu obrazu z rejestratorów DVR, jak na przykład kamer przemysłowych czy monitoringu.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest programowanie obiektowe?