Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest program antywirusowy?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 13 wrzesień 2011, 10:38, ilość odsłon: 3110

Każdy komputer codziennie narażany jest na działanie szkodliwych aplikacji, które przenoszą w sobie wirusy i lokują je na twoim komputerze.

Taki zawirusowany komputer może zacząć nieprawidłowo działać, lub system operacyjny może w skrajnym przypadku całkowicie przestać działać. Aby się przed tym ustrzec, każdy komputer powinien mieć zainstalowany dobrej jakości program antywirusowy. A czym dokładnie jest program antywirusowy? Odpowiadając na pytanie co to jest program antywirusowy, można powiedzieć, że jest to program, który ma za zadanie wykrycie i zniwelowanie wirusów próbujących zainfekować komputer. Typowy program antywirusowy składa się z takich części jak monitor i skaner. Monitor automatycznie kontroluje wszystkie operacje, jakie dokonują się na danym komputerze, natomiast skaner ma za zadanie zgodnie z naszym żądaniem przeszukać wszystkie zapisane w komputerze pliki. Dobry antywirus powinien mieć możliwość czasowego uaktualniania programów ochronnych, z racji tego że codziennie w Internecie pojawia się cała masa nowych wirusów.

Wśród programów antywirusowych wyróżniamy następujące moduły: skanery, których praca polega na wykrywaniu zainfekowanych sekwencji bajtowych, monitory, które monitorując dyski wykrywają wirusy, szczepionki, jak wskazuje nazwa, działają konkretnie na określony wirus. Kolejnym modułem są programy autoweryfikujące oraz programy zliczające sumy kontrolne.

Wiedząc już, czym jest program antywirusowy widać, że nie powinno się narażać komputera na pracę bez zainstalowanego programu antywirusowego, gdyż zmiany i uszkodzenia spowodowane zainfekowaniem komputera przez wirus mogą być naprawdę groźne i uszkodzić nasz system operacyjny. Nie wspominając już nawet o niebezpieczeństwie związanym z czyimś włamaniem się do naszego systemu, gdyż jak wiemy istnieją wirusy, za pomocą których osoba z zewnątrz może mieć wgląd w nasz komputer.

Inne porady z tej kategorii:

  • Regularne skanowanie komputera

    Porada dla tych, którzy często zapominają o regularnym skanowaniu swojego komputera. Jeżeli korzystamy z oprogramowania typu Ad-Aware, sporadyczne skanowanie mija się z celem.

  • Co to jest firewall?

    Czasem, na przykład kiedy gramy w gry komputerowe, wyskakuje nam komunikat dotyczący tego, że nasz komputer ma firewalla i nie może przez niego połączyć się z czymś, bądź pobrać jakiegoś elementu.

  • Co zrobić, gdy USB nie działa?

    Port USB jest niezaprzeczalnie najbardziej popularnym portem służącym do podłączania do naszego komputera najróżniejszych urządzeń.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest program antywirusowy?