Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest procesor?

Kategoria: Sprzęt, 09 maj 2011, 13:09, ilość odsłon: 4712

Procesor to najważniejsza część każdego komputera – czy to stacjonarny, netbook, tablet czy laptop. Jest to serce całego sprzętu, decydujące o jego możliwościach i wydajności.

Od czasu do czasu możemy spotkać określenie CPU – oznacza ono właśnie procesor i jest skrótem od angielskich wyrazów Central Processing Unit – co znaczy Centralna Jednostka Przetwarzająca.

Procesor wykonywany jest jako układ scalony zamknięty, wyposażony w monokryształy krzemu. Nanosi się na nie warstwy półprzewodnikowe, tworzące olbrzymią sieć tranzystorów. Tak wykonane urządzenie pobiera dane z pamięci, następie interpretuje i dokonuje operacji. Szybkość zależy od taktowania, ta zaś uzależniona jest od architektury. Dość popularna jest 64-bitowa, podobnie jak procesory wielordzeniowe. Najczęściej spotykamy obecnie dwu i czterordzeniowe, istnieją jednak sześcio i ośmiordzeniowce.

Procesor

Warto dodać, że oprócz procesora głównego, na którym bazuje cały komputer, istnieją także tzw. pomocnicze, jak na przykład procesor obrazu (zwany też GPU) czy dźwięku. Wracając jednak do CPU – podstawowymi jego blokami są: jednostka arytmetyczno-logiczna, układ sterowania wraz z zegarem oraz rejestry jednostki centralnej. Jedną z podstawowych cech procesora jest długość (liczba bitów) słowa, na którym wykonywane są podstawowe operacje obliczeniowe. Jeśli słowo ma 64 bity, mówimy, że procesor jest 64-bitowy.

Procesor_2


Procesory umieszczaną są na płycie głównej urządzenia. Dzięki temu doskonale komunikuje się pozostałymi komponentami, jak karta graficzna, pamięć operacyjna czy dyski twarde. Aktualnie najwięksi i najlepsi na świecie producenci procesorów to  Fujitsu, AMD, Intel, Toshiba, Sony, IBM, Freescale (Motorola), Texas Instruments, VIA Technologie. Ocenia się, że w przyszłości liczba rdzeni na procesorach ulegać będzie podwojeniu, więc za jakieś 10 lat standardowy procesor powinien być co najmniej sześciordzeniowy.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest monitor?

    Do elementów składających się na zestaw komputerowy z pewnością zalicza się monitor, bez którego praca z komputerem jest raczej niemożliwa.

  • Nowe możliwości menadżera urządzeń

    Porada jak włączyć ukryte funkcje menadżera urządzeń. Menadżer urządzeń ma możliwość pokazania nam ukrytych urządzeń i wyświetlenia większej ilości szczegółów na temat danego sprzętu w zakładce "Szczegóły".

  • Co to jest iPod?

    IPod to kolejne genialne dziecko firmy Apple. Pod nazwą iPod kryją się wszystkie odtwarzacze muzyki tej właśnie firmy.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest procesor?