Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest plik?

Kategoria: Pozostałe, 16 wrzesień 2011, 13:14, ilość odsłon: 867

Odpowiadając najprościej na pytanie o to, czym jest plik, powiedzieć można, że jest to przede wszystkim podstawowa jednostka, z której korzystamy, chcąc przechować w komputerze jakieś dane i mieć możliwość ich segregacji.

Pliki zapisywanie są na takich urządzeniach jak taśmy magnetyczne, twarde dyski, dyskietki czy płyty CD. Pojedyncze pliki tworzyć mogą tak zwane systemy plików. Systemy plików mają za zadanie kategoryzowanie danych zapisanych na komputerze oraz umożliwić nam prosty i analogiczny dostęp do nich, czyli odpowiednio je grupować. Każdy plik oraz katalog musi posiadać swoją własną nazwę. W jednym katalogu dwa pliki nie mogą występować pod tą samą nazwą.

Odpowiadając na pytanie "co to jest plik?" bardziej profesjonalnie: jest to ciąg informacji posiadający skończoną długość, charakteryzujący się określonymi atrybutami. Wyróżniamy różne rodzaje plików. Są to: katalogi, inaczej zwane folderami, w których znajdują się odwołania do poszczególnych plików. Kolejny rodzaj to dowiązania symboliczne odwołujące do innych plików, kolejki FIFO jako strumienie danych oraz pliki wykonywalne, pliki wsadowe oraz skrypty.

Ze względu atrybuty w systemie DOS wyróżniamy pliki: ukryte (pliki są niewidoczne), tylko do odczytu (uniemożliwiają ich przeniesienie bądź edycję), systemowe (korzystać z nich może jedynie system operacyjny) archwialne ( przenoszony do archiwum w celu jego zachowania), katalog oraz volume. W naszym komputerze wszystkie pliki katalogować możemy w wygodny dla nas sposób, który pomoże nam w późniejszym czasie szybko i łatwo je odnaleźć.

Inne porady z tej kategorii:

  • Odtwarzanie .vob - jaki program użyć?

    Pliki z rozszerzeniem .vob to format konteneru dla płyt DVD. Zawiera w sobie wideo, audio, napisy, menu i zawartość panelu nawigacyjnego w jednym miejscu.

  • Co to jest baza danych?

    Podczas pracy w jakiejkolwiek firmie czy instytucji na pewno nieraz zetkniemy się ze terminem baza danych.

  • Co to jest bajt?

    Co to jest bajt? Nazwa wywodzi się z angielskiego wyrazu „ugryźć”. To najmniejsza oznaczona jednostka informacji pamięci komputerowej, która składa się z ośmiu bitów.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest plik?