Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest pixel?

Kategoria: Pozostałe, 18 sierpień 2011, 13:14, ilość odsłon: 1440

Z pewnością wielu laików w dziedzinie komputerowej nie raz zastanawiało się nad tym, co to jest pixel.

Wielu osobom pojęcie to kojarzy się z jakąś malutką plamką. Otóż pixel to nic innego jak najmniejszy element wyświetlanego obrazu. To właśnie z pixeli tworzone są wszystkie obrazy, które widzimy wyświetlane na ekranie monitora lub wydrukowane. Gołym okiem, przy normalnej wielkości obrazu, nie jesteśmy w stanie dostrzec pojedynczego piksela. Jest to możliwe tylko i wyłącznie przy naprawdę dużym, dziesięciokrotnym powiększeniu. Dzięki temu poprzez odpowiednie ułożenie milionów pixeli tworzą nam się jednolite obrazy.

Wyraz pixel z angielskiego znaczy tyle co picture element, czyli element obrazu. Z pixelami mamy również do czynienia w aparacie fotograficznym, bądź w skanerze. Aby zobrazować jeden piksel można powiedzieć, że jego wielkość to około 1/3 milimetra. Od ilości pikseli zależy tak zwana rozdzielczość ekranu monitora. Gdy mamy na przykład rozdzielczość komputera sześćset czterdzieści na czterysta to znaczy, że w jednej linii poziomej znajduje się sześćset czterdzieści pikseli, a w jednej pionowej linii – czterysta.

Gdy wiadomo już, co to jest piksel, warto poznać z czego taki piksel się składa. Jeden piksel zawiera w sobie osiem bitów. Łączenie tych bitów, przy zastosowaniu słowa kodowanego w ilości dwudziestu czterech bitów pozwala uzyskać dwieście pięćdziesiąt sześć kolorów. Jeden piksel składa się z trzech subpikseli, które mogą świecić w jednym z trzech kolorów: czerwonym, niebieskim, lub zielonym.
Podsumowując odpowiedź na pytanie co to jest piksel, to jest to najmniejsza część obrazu widoczna na ekranie monitora, która ma swoje własne cechy i może świecić na wybrany kolor. Sekwencje pikseli tworzą nam jednolity obraz.

Inne porady z tej kategorii:

  • Masz dość otwierania plików *.pdf przez przeglądarkę?

    Dość denerwującym jest momentami fakt, że pliki pdf, które znajdziemy w internecie są otwierane przez Adobe Reader z poziomu przeglądarki. Pokażemy jak temu zaradzić na przykładzie Adobe Reader 8.

  • Jak wyczyścić rejestr

    Nie dowiemy się tego, w jaki sposób wyczyścić rejestr bez uprzedniego odpowiedniego zrozumienia, co to właściwie jest rejestr.

  • Czym otworzyć pliki *.docx, *.xlsx, *.pptx?

    Opis nowych formatów wykorzystywanych przez Office 2007. Wraz z pakietem Office 2007 pojawiły się nowe formaty plików oparte na XML. Dla Worda jest to *.docx, Ex­cela *.xlsx, a Power Pointa *.pptx.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest pixel?