Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest PHP?

Kategoria: Internet, 18 sierpień 2011, 10:18, ilość odsłon: 398

Co to jest PHP? Otóż PHP (Personal Home Page) to skryptowy język programowania (open source), który głównie służy tworzeniu stron internetowych.

PHP jest pracuje po stronie serwera i pozwala nam w sposób dynamiczny zmieniać treść dokumentów HTML oraz reagować na poczynania użytkowników naszych stron. Każdy plik traktowany przez serwer jako dokument PHP jest przez niego parsowany (przetwarzany), pod kątem skryptu pomiędzy znacznikami <?php i ?>, a wszystko, co nie znajduje się poza tagami <?php i ?> traktowane jest jak zwykły kod HTML. Efekt przetwarzania dokumentu PHP przez serwer jest wysyłany do przeglądarki w postaci zwykłego dokumentu HTML. Składnia PHP jest oparta na składni języków C, Java oraz Perl, a skrypty napisane w tym języku umieszczane są z reguły w plikach tekstowych Żeby lepiej zrozumieć co to jest PHP przyjrzyjmy się prostemu skryptowi w tym języku:
<html>
<body>
<p>
<?php
echo ‘To jest dokument stworzony w PHP’;
?>
</p>
</body>
</html>

Efektem przetworzenia tego skryptu będzie strona internetowa z tekstem „To jest dokument stworzony w PHP”, a gdybyśmy zajrzeli do źródła strony to zobaczylibyśmy czysty dokument HTML:
<html>
<body>
<p>To jest dokument stworzony w PHP</p>
</body>
</html>

Ponieważ PHP pracuje po stronie web serwera, wykonywane skrypty nie są widziane przez użytkowników. Język ten posiada wiele bibliotek umożliwiających mu współprace z bazami danych czy zdjęciami lub grafiką. Dlatego idealnie nadaje się do tworzenia złożonych aplikacji zarządzających dużymi ilościami danych: forami dyskusyjnymi, systemami zarządzania treścią, sklepami internetowymi, itd... Najnowsza wersja PHP ma numer 5.36 i jest do pobrania za darmo na stronie: http://www.php.net/downloads.php.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest PHP?