Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest partycja?

Kategoria: Narzędzia, 16 wrzesień 2011, 12:46, ilość odsłon: 1231

Pojęciem komputerowym, często sprawiającym problem osobom, których wiedza na temat komputerów jest przeciętna, jest "partycja".

A więc, aby przybliżyć nieco to zjawisko, należy odpowiedzieć na następujące pytanie: "co to jest partycja?". Otóż w ujęciu informatycznym partycja to pewien określony w logiczny sposób obszar w obrębie (najczęściej) dysku twardego, który podlega formatowaniu za pomocą systemu operacyjnego. Tak zwane partycjonowanie porównać można do wykonywania zadań menadżera dysków w komputerze. Jego zadaniem jest umożliwienie posiadania kilku systemów w obrębie jednego dysku twardego.

Gdy wiadomo już mniej więcej co to jest partycja, należy zastanowić się, po co w ogóle jest ona stosowana. Otóż partycjonowanie można zastosować na przykład w przypadku, gdy nasz komputer nie jest pierwszej nowości i z tego powodu posiada znaczące ograniczenia techniczne. Partycjonowanie zastosować możemy również w celach zaostrzenia bezpieczeństwa w naszym komputerze. Posiadanie kilku partycji pozwala chronić dane w taki sposób, że jeśli jedna partycja zostanie uszkodzona, to pliki zapisane na innej partycji nie ulegną przez to zniszczeniu. Jedna partycja działa zupełnie niezależnie od drugiej. Również kiedy jakiś wybrany przez nas system operacyjny nie jest odpowiedni dla jednej partycji, to zawsze można zainstalować go na oddzielnej partycji. Partycjonowanie pomaga również w sytuacji, gdy nie chcemy, aby jakieś dane zapełniły nam dysk. Wtedy również możemy spokojnie umieścić je na specjalnie stworzonej do tego partycji. Podczas tworzenia nowej partycji możemy wcześniej zaplanować jej przeznaczenie i adekwatnie do tego ją modułować, czyli dostosować ją do wymagań, jakie mają określone programy, mające być na niej zainstalowane. Teraz, gdy wiadomo już, co to jest partycja, warto zastanowić się nad jej zastosowaniem na naszym komputerze.

Inne porady z tej kategorii:

  • Kompresja JPG

    Pliki .jpg są powszechnie spotykanym formatem zapisu obrazów statycznych, czyli zdjęć, grafik, tapet, itp. Zazwyczaj grafiki tego typu mają poniżej 1 MB wielkości, jeśli jednak zdarzy trafić nam się na większy, możemy w prosty sposób zmniejsz

  • Xml czym otworzyć?

    W sieci zdarza nam się od czasu do czasu napotkać na jakiś dziwny format, którego nie znamy, a nie otwierają go znane nam aplikacje. Jednym z takich jest .xml. Do czego służy?

  • Co to znaczy shareware?

    Często wyszukując na pobierz.pl interesującej nas aplikacji, znajdujemy takie, które określane są jako shareware. Co oznacza ten termin?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest partycja?