Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest p2p?

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 13:19, ilość odsłon: 912

Kiedy pobieramy z siecie internetowej pliki, możemy pobierać je bezpośrednio ze stosownych serwerów, ale też na zasadzie wymiany między użytkownikami.

P2p rozpowszechniło się w momencie, gdy zlikwidowane zostały centralne serwery, takie jak napster czy też audiogalaxy, oskarżane o łamanie praw autorskich i propagowanie piractwa. Jednak użytkownicy internetu wymyślili sposób na ominięcie prawa i dalsze ściąganie muzyki, filmów, ebooków, programów i innych rzeczy. Co to jest p2p i jak działa? To system wymiany plików bezpośrednio między zdalnymi komputerami, bez ściągania z jednego, centralnego serwera.

Jakie są zalety sieci p2p? Otóż gwarantuje on niemal stuprocentową anonimowość podczas ściągania plików. Nie jest się zależnym od żadnych serwerów, które mogą przestać działać, a jeśli znika jeden użytkownik, to i tak dane ściągane są od kilku pozostałych – nie jest się uzależnionym tylko od jednego posiadacza interesującego nas pliku. Niemniej, ściąganie p2p posiada także wady: łatwo możemy ściągnąć wirusa, gdyż część danych nie jest sprawdzona w żaden sposób. Jednym z „wynalazków: spod znaku p2p są torrenty: pliki wyszukujemy przez sieć, pobieramy na komputer specjalny plik z rozszerzeniem .torrent i dopiero wówczas otwieramy go przy pomocy specjalnego programu do obsługi torrentów. Pliki pobieramy od użytkowników, tak zwanych peerów lub seedów. Zatem możliwość ściągania od wielu użytkowników i bezpieczeństwo dzielenia się danymi w odpowiedni sposób odpowiadają na pytanie, co to jest p2p.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak wyczyścić historię przeglądarki?

    Czasem zdarza się, że z różnych względów nie chcemy, aby osoby postronne miały dostęp do historii naszych wędrówek po Internecie.

  • Jak działa monitor 3D?

    O monitorach 3D słyszało wielu z nas, jednak nie każdy wie jak działa monitor 3D. Istnieje kilka sposobów, które mają imitować głębię na ekranie monitora.

  • Czym są znaczniki HTML?

    Znaczniki HTML (ang. HyperText Markup Language , tłum. hipertekstowy język znaczników), służą jak sama nazwa wskazuje do oznaczania sposobu wyświetlania stron internetowych.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest p2p?