Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest NAT?

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 15:19, ilość odsłon: 2582

NAT jest techniką przesyłania tzw. ruchu sieciowe przez router, powiązany ze zmianą docelowych oraz źródłowych adresów IP, często również numerów portów TCP/UDP.

Teraz wyjaśnienie co to jest NAT dla laików, może nie do końca zgodne z definicją, ale przypuszczalnie bardziej zrozumiałe. NAT to podłączenie do internetu lokalnej sieci komputerowej pod jednym lub kilkoma adresami IP, przy czym liczba tych adresów jest mniejsza od liczby użytkowników (komputerów) . Do połączenia wykorzystuje się jeden z komputerów lub router. W pewnym sensie z NAT ma do czynienia każdy, kto w domu ma jedno połączenie z internetem i kilka komputerów, które mogą się z nim łączyć. NAT powstał, żeby zapobiec wyczerpaniu się puli dostępnych adresów internetowych IPv4. Wraz ze wzrostem liczby komputerów w Internecie, zaczęła zbliżać się groźba wyczerpania. Najczęściej stosuje się dwa typy NAT:
SNAT (Source Network Address Translation) - polega na zmianie adresu IP wewnętrznego (w lokalnej sieci) na adres IP publiczny. Technika stosowana w przypadku podłączenia do internetu lokalnej sieci, w której każdy użytkownik ma swój lokalny adres IP.
DNAT (Destination Network Address Translation) - polega na zmianie wewnętrznego adresu IP serwera na adres docelowy IP. Technika stosowana w przypadku, gdy serwer w lokalnej sieci ma tylko wewnętrzny adres IP.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest pozycjonowanie?

    Pozycjonowanie to działanie związane ze skutecznym wypromowaniem swojej strony internetowej poprzez umiejscowienie jej na wysokiej pozycji w wyszukiwarkach internetowych.

  • Przyśpieszanie Firefox

    Denerwuje Cię zbyt długi czas ładowania stron i nie wiesz jak zwiększyć prędkość Internetu? Jeśli tak to zapraszamy do lektury opisującej przyspieszanie firefoxa 3.

  • Co to jest Twitter?

    Internet umożliwia w znacznym stopniu komunikowanie się między ludźmi, ale też pozwolił na informowanie świata o sobie. Poza facebookiem, naszą-klasą, blogami, istnieje także narzędzie zwane Twitterem.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest NAT?