Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest mp3?

Kategoria: Multimedia, 13 wrzesień 2011, 10:50, ilość odsłon: 609

Dla większości ludzi w dzisiejszych czasach raczej oczywiste jest, czym jest format mp3. Zazwyczaj pojęcie to słusznie kojarzy się z odtwarzaniem muzyki.

MP3 jest właśnie formatem przechowywania dźwięku. Wykorzystanie formatu mp3 pozwala zmieścić więcej muzyki na dysku, co skutkuje jednak zmniejszeniem jakości dźwiękowej pliku. Dla większości uzytkowników nie jest to wielki problem, gdyż zmiany w jakości audio są niemal niesłyszalne. Większość ludzi wie, co to jest mp3, docenia jego zasięg i uniwersalność, i dlatego też format ten jest tak popularny.

Teraz, kiedy udzieliliśmy już krótkiej odpowiedzi na pytanie o to, czym jest format mp3, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób pomniejszana jest wielkość pliku mp3. Otóż odbywa się to w poprzez usuwanie z pliku muzycznego tych elementów, które nie są istotne z punktu widzenia słuchającego, a usunięcie których wpłynie ujemnie na wielkość pliku. Gdy mówimy o plikach mp3, od razu nasuwa się na myśl dość sporna kwestia dotycząca pobierania plików mp3 z Internetu. Czy pobieranie plików mp3 jest legalne? Otóż jak wynika z polskiego prawa rozpowszechnianie plików mp3 bez prawa do tego jest nielegalne, natomiast korzystanie z plików już przez kogoś rozpowszechnionych zabronione nie jest.

A jakie programy pozwalają nam na odtwarzanie plików o formacie mp3? Oczywiście, króluje wśród nich odtwarzacz Winamp. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny program tego typu na świecie, cieszący się bardzo dobrą reputacją. AIMP to program alternatywny dla winampa, również przeznaczony do odtwarzania plików mp3. Istnieją na rynku również programy pozwalające na modyfikację i obróbkę plików mp3. Są to między innymi takie programy jak CDex oraz Audacity. Programy tego typu pozwalają na konwertowanie formatów plików, ich obróbkę, korekcję dźwięku. Umożliwia również tworzenie całej playlisty w wybranym formacie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Monitor LCD z tunerem TV

    Dlaczego warto kupić monitor LCD z tunerem TV? Powód jest prosty – sprawia to, że możemy zmienić go w telewizor. Dzięki tunerowi da się podpiąć kablówkę, odtwarzacz DVD, czy nawet magnetowid. Jaki model nabyć, abyśmy mieli pewność, że ni

  • Jak podłączyć głośniki 5.1. do komputera

    Głośniki 5.1 to bardzo popularne urządzenia, ponieważ doskonale i przestrzennie odtwarzają dźwięk – zarówno ten płynący z gier, jak i z kina domowego czy też odtwarzacza muzyki. Czasem jednak użytkownicy mają problemy z ich podłączeniem d

  • Jak stowrzyć prosty slideshow?

    Porada dotycząca tworzenia pokazu slajdów w programie w IrfanView. Jeżeli chcemy szybko stworzyć prosty pokaz slajdów możemy skorzystać z darmowej aplikacji Irfan View.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest mp3?