Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest modem?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 14 czerwiec 2011, 09:25, ilość odsłon: 2582

Modem, czyli z języka angielskiego Modulator – Demodulator, jest urządzeniem elektronicznym służącym do przekształcania sygnałów cyfrowych na analogowe oraz analogowych na cyfrowe.

Modemy są zwykle wykorzystywane do komunikacji z Internetem za pośrednictwem łącza telefonicznego, telewizji kablowej, czy sieci radiowych.

Pierwszymi powszechnie używanymi modemami były modemy telefoniczne zazwyczaj montowane wewnątrz jednostek centralnych komputerów. Pozwalały one na połączenia z siecią Internet przez tak zwaną „wdzwonkę”.  Przy takich połączeniach opłata naliczana była za każde trzy minuty połączenia.

Aktualnie powszechne modemy służą do połączenia z sieciami ADSL. Jest to tak zwane stałe łącze Internetowe. Taki modem służy podobnie jak opisany powyżej do połączenia z siecią telefoniczną, jednak jest to współcześnie inna technologia. Pozwala ona na tak zwany szerokopasmowy dostęp do Internetu. Modemy te są zwykle zewnętrzne i zazwyczaj łączą się z komputerem użytkownika poprzez kabel USB. Można również spotkać urządzenia, które łączą się z komputerem kablem ethernetowym lub poprzez sieć bezprzewodową, jednak są to już routery – modemy ADSL, czyli urządzenia łączące w sobie funkcjonalność modemu oraz routera.

Wraz z rozpowszechnianiem się telewizji kablowej oraz udostępnianiem przez operatorów dostępu do Internetu poprzez łącza kablowe powstały również modemy kablowe. Łączą one sieć telewizyjną, która zwykle przesyłana jest kablem koncentrycznym, z siecią komputerową. Modemy te zazwyczaj mają wyjście sieciowe na kabel Ethernet. Pozwala to na bezpośrednie podpięcie do komputera lub routera, dzięki któremu użytkownik może rozdzielić sygnał na kilka komputerów.

Modemy radiowe są wykorzystywane do transmisji pomiędzy siecią radiową a siecią komputerową. Podobnie jak wymienione powyżej urządzenia, modemy radiowe również pozwalają na uzyskanie dostępu do Internetu. Zwykle są to urządzenia zewnętrzne z interfejsem sieciowym po stronie użytkownika.
Podsumowując, modemy mogą być różnorodne, ale wszystkie służą do tego samego, czyli połączenia z siecią Internet. Obecnie nic nie świadczy za tym, żeby modemy miały przejść do lamusa. Są one wykorzystywane w wielu technologiach, nie tylko przy łączach telefonicznych, ale również kablowych czy radiowych.

Inne porady z tej kategorii:

  • Nasza-klasa, a prywatność w sieci

    Serwisy społecznościowe to kopalnia informacji. Wszelkie serwisy społecznościowe mają to do siebie, że zostawiamy na nich sporo danych, które mogą być wykorzystywane przez osoby trzecie.

  • Sprawne odtwarzanie filmów na komputerze

    Każdy komputer może stać się naszym prywatnym centrum multimedialnym, na którym będziemy słuchać muzyki, przeglądać Internet oraz oglądać filmy – zarówno z płyt DVD i CD, jak też i z plików.

  • Jak zabezpieczyć dokument hasłem? - Word, Excel, PDF

    Nie chcesz żeby siostra czy brat grzebali w twoich dokumentach na pulpicie? Nic prostszego przeczytaj poniższą poradę i dowiedz się jak zabezpieczyć swoje dane przed osobami drugimi.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest modem?