Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest matryca?

Kategoria: Narzędzia, 19 sierpień 2011, 08:29, ilość odsłon: 2230

Matryca to ogólne określenie urządzenia, z którego wykonuje się kopie. W niniejszym artykule interesować nas będzie matryca w aparatach cyfrowych.

Co to jest matryca światłoczuła? Jest to urządzenie, które przetwarza obraz realny na jego cyfrowy odpowiednik i zastępuje klasyczny film w aparatach; urządzenie, na którym zostaje utrwalony obraz fotografowanego obiektu. Wynalazek ten składa się z kilku, kilkunastu milionów elementów światłoczułych, umieszczonych na niewielkiej płytce wewnątrz aparatu. Standardem są już aparaty posiadają 10 i więcej milionów pikseli. Niemniej skuteczność matrycy nie zależy od ilości pikseli upchniętych na niej, ale od ilości pikseli efektywnie wykorzystanych i biorących faktyczny udział w procesie zapisywania obrazu. Działanie matrycy zależy już tylko i wyłącznie od wydajności całego aparatu.

Jakie korzyści płyną z używania i rozwijania matryc cyfrowych? Otóż, matryca cyfrowa umożliwiła fotografom wykonywanie zdjęć w różnej czułości. Aparaty analogowe nie posiadają możliwości ustawienia czułości filmu – trzeba zmieniać całą rolkę, natomiast aparat cyfrowy dzięki swojej matrycy cyfrowej umożliwia zmianę czułości pomiędzy kolejnymi zdjęciami. Warto dodać, że współczesne aparaty cyfrowe posiadają czułość ISO (czyli wrażliwość na światło) od 50 do 3200 – im wyższa czułość, w tym gorszych warunkach można wykonać fotografię. I tutaj dochodzimy do ważnego zagadnienia. Jakość matrycy zależy od tego, ile z owych pikseli wrażliwych na światło zareaguje w wysokich ustawieniach ISO, gdyż im wyższe ISO, tym większy „szum” na zdjęciu.

Zatem cechą niezbędną przy rozumieniu, co to jest matryca, jest właśnie możliwość ustawiania wysokiego ISO i wysoka światłoczułość, aby obiekt fotografowany został uchwycony jak najlepiej.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zmienić rozmiar setki zdjęć w minutę?

    Potrzebujesz miniaturek obrazków, a nie wiesz jak zmniejszyć rozmiar oryginalnych zdjęć? Zapraszamy do lektury porady w której opiszemy jak to zrobić i pokażemy przydatny program do przeróbki zdjęć.

  • Formatowanie dysku – jaki program wybrać?

    Formatowanie dysku to proces, który powinien zostać wykonany dogłębnie, aby użytkownika nie spotkała nieprzyjemna niespodzianka i nie okazało się, że pozostały na nim zbędne pliki.

  • Jak zainstalować gadu gadu

    Gadu-Gadu to najpopularniejszy polski komunikator, który jest obecny na rynku od lat, a jego producenci wciąż go rozwijają.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest matryca?