Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest MAC?

Kategoria: Internet, 09 sierpień 2011, 10:59, ilość odsłon: 965

Kiedy podłączamy się do sieci internetowej, możemy nie wiedzieć o tym, że jesteśmy nasz ruch w sieci pozostawia ślady.

Być może zetknęliśmy się ze sformułowaniem „MAC”, i to nie odnoszącym się do komputerów z jabłuszkiem. Każdy komputer istniejący w sieci posiada swój własny adres MAC, dzięki któremu jest widoczny dla innych komputerów i zostawia swoją sygnaturę, podobną do adresu IP, w związku z czym można go zidentyfikować jako unikalną, jedyną maszynę. Często jesteśmy pytani o adres MAC, kiedy przyłączamy nowy komputer do naszej istniejącej sieci. Więc, co to jest MAC? MAC jest to unikalny, pojedynczy numer karty sieciowej. Ma on długość 6 bajtów, czyli 48 bitów, i wygląda następująco według schematu - 00:0d:66:86:6f:CD. Ten numer podajemy administratorowi naszej sieci internetowej, kiedy podłączamy nowe urządzenie.
Równie istotnym pytaniem, jak „co to jest MAC”, jest także kwestia, gdzie ów adres znaleźć. Tak więc jeśli mamy Windows XP bądź Vistę, otwieramy Menu Start, wybieramy opcję uruchom, po czym wpisujemy „command”. Otwiera się nam okno DOSowskie, w którym wpisujemy „ipconfig /all”. Zatwierdzamy i wyświetlą się nam się informacje odnośnie naszego połączenia z siecią. W jednej z linijek znajdziemy sformułowanie – wyglądające podobnie do tego: 00:0d:66:86:6f:CD. To jest właśnie nasz adres MAC.
W systemie Windows 95/98 sprawdzenie naszego numeru karty sieciowej wygląda trochę inaczej. W menu Start wybieramy Uruchom, wpisujemy komendę winipcfg, i wtedy wyświetla się informacja o naszym numerze MAC. W taki sposób można najkonkretniej odpowiedzieć na pytanie, czym jest i jak sprawdza się numer MAC.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest MAC?