Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest Linux?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 11 sierpień 2011, 08:46, ilość odsłon: 935

Większość użytkowników komputerów domowych czy laptopów korzysta z przeinstalowanego na nich systemu operacyjnego Microsoft Windows. Jednak istnieje także alternatywny system operacyjny Linux.

Lecz tak właściwie co to jest Linux? Najprościej rzecz biorąc, Linux jest systemem operacyjnym, czyli podstawowym programem, w który musi być wyposażony każdy komputer. Linux co prawda cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością wśród użytkowników domowych niż Windows, jest jednak doceniany przez profesjonalistów i wszystkie osoby z branży komputerowej.

Wiele osób na dobrą sprawę nie wie co to jest Linux i nie potrafi rozpocząć korzystania z tego systemu operacyjnego. Tak samo jak w przypadku Windowsa, tak i Linux posiada wiele różnych wersji i odmian. Ich liczba jest bardzo duża i przed wyborem odpowiedniej z nich, warto dokładnie się zastanowić. Najpopularniejszą wersją Linuxa jest Ubuntu, podobnie jak inne wersję dostępna jest bezpłatnie. Mamy możliwość pobrania jej z internetu lub zamówienia specjalnej płyty. Linux cechuje się wysoką stabilnością działania oraz bardzo dużymi możliwościami modyfikacji i konfiguracji. Nie ma tutaj praktycznie elementu systemu, który nie mógłby zostać przez użytkownika zmieniony. Historia systemu Linux sięga wczesnych lat dziewięćdziesiątych, gdy jego pierwsza edycja została publicznie udostępniona. Od tego czasu Linux sukcesywnie się rozwija i cały czas zyskuje nowych, zagorzałych zwolenników. Najczęściej wykorzystywany jest w środowiskach sieciowych, zwłaszcza wielkich serwerowniach, gdzie liczy się przede wszystkim stabilność działania.

Również wiele nowoczesnych superkomputerów jest oparta właśnie o system operacyjny Linux. Do minusów systemu można z całą pewnością zaliczyć trudną obsługę, wymagającą dużego doświadczenia i wiedzy informatycznej. Jednak po zapoznaniu się co to jest Linux i jak właściwie wygląda, każdy jest w stanie się nim posługiwać.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest android?

    Pojęcie android coraz częściej zaczyna pojawiać się w zagadnieniach komputerowych czy w reklamach telefonii komórkowych.

  • Jak oszukać indeks wydajności? (Windows Vista)

    Porada dotycząca tego jak „oszukać” indeks wydajności w Windows Vista. Jeżeli chcemy „podkręcić” nasz indeks wydajności możemy to zrobić w bardzo prosty sposób.

  • Jak przyspieszyć Windows 7

    Windows 7, jak i każdy inny system, ma domyślnie ustawionych sporo usług, które w praktyce nie zawsze są potrzebne, a często tylko niepotrzebnie obciążają pamięć komputera.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest Linux?