Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

CO TO JEST LINK?

Kategoria: Internet, 28 czerwiec 2011, 08:59, ilość odsłon: 6023

Link jest to powszechna nazwa dla hiperłącza. Linki są szeroko stosowane na stronach Internetowych jako narzędzie służące do nawigowania.

Link jest to powszechna nazwa dla hiperłącza. Linki są szeroko stosowane na stronach Internetowych jako narzędzie służące do nawigowania. Po kliknięci w link użytkownik zostaje przeniesiony na wybraną podstronę danej strony lub zupełnie inną stronę internetową. W warstwie, która jest niewidoczna dla użytkownika działanie linku polega na wyświetleniu wskazanego przez niego pliku w przeglądarce internetowej.

Istotnym faktem jest to, że linki nie koniecznie muszą mieć formę adresu internetowego. Równie dobrze może to być zwykła nazwa, pod którą ukryty jest docelowy adres internetowy lub zdjęcie, po kliknięciu którego użytkownik zostanie przeniesiony na odpowiednią stronę. Różnorodność form, w których mogą występować linki bardzo sprzyja ich szybkiemu rozprzestrzenianiu się nie tylko w sieci Internet, lecz również w innych miejscach, z których użytkownicy korzystają na co dzień. Głównym celem stosowania linków jest ułatwienie użytkownikom korzystania z różnych zasobów.

Pomimo tego, że linki są głównie spotykane w Internecie, można spotkać się również z innymi ich zastosowaniami. Przykładem mogą być dokumenty tekstowe tworzone w MS Word, czy dokumenty PDF. W takich miejscach linki mają bardzo podobną funkcję – pomagają w nawigacji po dokumencie. Jest to niezwykle przydatne przy długich plikach, które zawierają na przykład podręczniki.
Kolejnym miejscem, gdzie mają zastosowanie linki jest poczta elektroniczna. Dzięki takim odsyłaczom można w podpisie umieścić informację o stronie internetowej firmy i po kliknięciu użytkownikowi od razu zostanie wyświetlona strona firmowa w jego przeglądarce. Ponadto jest to sposób na łatwe wskazanie adresu e-mail, na który klient powinien odpowiedzieć. Oznacza to, że po kliknięciu w adres e-mail w podpisie, adresatowi otworzy się okno z wpisanym adresem e-mail nadawcy – wystarczy wpisać treść. Takie zastosowanie dla linku jest szczególnym przypadkiem, natomiast wydaje się być bardzo wygodne, zwłaszcza w komunikacji służbowej.

Dla potrzeb pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach powstały tak zwane farmy linków. Działanie takiej farmy polega na zebraniu dużej ilości stron, które linkują się wzajemnie oraz linkują wybraną witrynę. Ma to na celu podniesienie pozycji w rankingu wyszukiwarek internetowych. Dzieje się tak ze względu na to, że większość wyszukiwarek internetowych jako główne kryterium tworzenia rankingu brało pod uwagę ilość linków kierujących do danej strony internetowej. Aktualnie odchodzi się od tego sposobu, ze względu na jego nadużywanie przez pozycjonerów. Jest to praktyka piętnowana w Internecie. Algorytmy wyszukiwarek starają się wykrywać takie farmy i je unieszkodliwiać poprzez usunięcie z indeksów. Pierwotną formą farm linków było spamowanie linkami.

Linki jednak nie służą tylko dobrym celom. Wbrew temu co mogło by się wydawać, przez linki można bardzo łatwo zakłócić spokojne życie internautów. Przykładem złej praktyki jest wszelkiego rodzaju spamowanie linkami. Spamerzy, korzystający z tej metody mają na celu zazwyczaj księgi gości na stronach internetowych, komentarze na blogach oraz fora dyskusyjne. Dla każdego z wymienionych miejsc przygotowana zostaje odpowiednio spreparowana wiadomość zawierająca link do „promowanej” strony. Wiadomości te są zwykle identyczne dla jednego rodzaju miejsca i występują w bardzo dużej ilości co skutecznie przeszkadza w wygodnym korzystaniu z Internetu.
Podsumowując, linki są to odnośniki, które mogą służyć zarówno dobrym jak i złym praktykom. Należy życzyć użytkownikom Internetu, aby linki były używane tylko dla ich dobra oraz żeby były dla nich ułatwieniem a nie zaciemniały obraz Internetu.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: CO TO JEST LINK?