Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest kompresja?

Kategoria: Pozostałe, 01 sierpień 2011, 12:45, ilość odsłon: 842

Termin kompresja dotyczy przechowywania danych cyfrowych tak, by zajmowały mniej miejsca niż w oryginalnym rozmiarze.

Bity mają przekazać takie informacje, jakie są nam potrzebne, ale mają zajmować przy tym jak najmniej miejsca. Kompresja dotyczy zatem: rodzaju sposobu zachowania zdjęć na matrycy cyfrowej, sposobu zapisywania muzyki, video oraz danych. Często przy zdjęciach widzimy formaty typu tiff, gif bądź jpg, podobnie jak przy plikach video- formaty mp3 lub avi. Patrząc na nie możemy się zastanawiać, co to jest kompresja.

Ważne jest, aby przy zapisie danych mieć jak najmniejsze straty jakości. Najbardziej popularne formaty zapisu obrazu- takie jak jpg, dźwięku- czyli mp3, czy obrazu – avi – są stratne i powodują, że jakość tego, co mamy obejrzeć, bądź usłyszeć, jest nieporównywalnie słabsza względem oryginału. Kompresja bezstratna natomiast zajmuje bardzo dużo miejsca, ale jakość jaką uzyskujemy podobna jest do tej w świecie analogowym.

Drugim przypadkiem, gdzie możemy zadać pytanie co to jest kompresja, jest archiwizacja plików na przykład przed wysłaniem ich pocztą. Najbardziej popularnymi formami kompresji danych są formaty zip i rar. Jest to rodzaj kompresji bezstratnej plików i dane uzyskane po rozpakowaniu są w takim samym stanie, ja przed spakowaniem. Często pliki pakuje się do pewnego rozmiaru, aby wygodniej i łatwiej można je było wgrać na serwer bądź wysłać pocztą. Programem do kompresji, który jest coraz częściej używany w miejsce WinZipa, jest bezpłatny 7-zip. Kompresja jak i dekompresja nie wymagają żadnych szczególnych umiejętności ani zabiegów. Interfejsy aplikacji kompresujących są z reguły bardzo intuicyjne i przejrzyste, ponadto w Internecie pełno jest bezpłatnych tutoriali, pokazujących krok po kroku, w jaki sposób dokonywać kompresji plików, lub też je rozpakowywać.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest kompresja?