Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest klawiatura?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 13 wrzesień 2011, 11:49, ilość odsłon: 2103

Chyba każdy wie, co to jest klawiatura komputerowa. Każdy klasyczny komputer posiada swoją klawiaturę a klawiatury różnią się między sobą nieznacznie wyglądem czy funkcjami.

Każda klawiatura składa się z kompletnego zestawu klawiszy, dzięki którym ręcznie wprowadzać możemy do naszego komputera potrzebne dane. Odpowiadając na pytanie o to, czym jest klawiatura, skupić się trzeba między innymi na rodzajach klawiszy, jakie występują na klawiaturze. Główne rodzaje klawiszy to klawisze numeryczne, służące do wprowadzania wszelkich danych cyfrowych, klawisze alfabetyczne służące do wprowadzania tekstu, oraz klawisze służące do wprowadzania znaków specjalnych. Klawiatura oprócz umożliwienia użytkownikowi wprowadzania danych do systemu komputerowego służy również do sterowania samym komputerem. Przeciętna liczba klawiszy występujących na jednej klawiaturze wynosi sto. Gdy wiemy już, co to jest klawiatura i z czego się składa, warto zastanowić się na jakiej zasadzie odbywa się działanie takiej klawiatury. Otóż poprzez naciśnięcie jakiegokolwiek klawisza na klawiaturze do komputera wysyłany jest sygnał zwany scancodem.

Dzisiaj większość nowoczesnych klawiatur działa na zasadzie zasięgu bezprzewodowego dostarczanego za pomocą działania podczerwieni lub fal radiowych. Powoli zaczynają się również pojawiać na rynku klawiatury posługujące się sygnałem Bluetooth. Klawiatury komputerowe wzorowane są na maszynach do pisania, niegdyś niezwykle popularnych. W klawiaturze komputerowej klawisze osadzone są w plastikowej obudowie. Oprócz klawiszy na klawiaturze znajdują się również diody, które sposobem, w jaki świecą, obrazują stan niektórych czynności komputera takich jak na przykład poziom baterii. W zależności od rodzaju oprogramowania klawisze komputerowe mogą zmieniać swoje funkcje i zastosowanie. Najbardziej charakterystyczne klawisze funkcyjne klawiatury to Esc, Backspace, Tab, Caps Lock, oraz oczywiście Enter, służący do zatwierdzania wszystkich naszych działań w systemie operacyjnym.

Inne porady z tej kategorii:

  • Programowanie w Turbo Pascalu

    Turbo Pascal jest jednym z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal i choć obecnie nie jest już rozwijany, to wciąż cieszy się dużą popularnością wśród programistów.

  • Szyfrowanie dysku – w jaki sposób szyfrować dane z dysku?

    Po co szyfrować dane na dysku twardym? Oczywiście po to, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Każde szyfrowanie danych jest oparte na kluczu umożliwiającym zaszyfrowanie i odszyfrowanie wskazanych przez nas informacji.

  • Regularne skanowanie komputera

    Porada dla tych, którzy często zapominają o regularnym skanowaniu swojego komputera. Jeżeli korzystamy z oprogramowania typu Ad-Aware, sporadyczne skanowanie mija się z celem.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest klawiatura?