Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest karta graficzna?

Kategoria: Sprzęt, 13 wrzesień 2011, 11:07, ilość odsłon: 2727

Lapidarna odpowiedź na pytanie o to, co to jest karta graficzna, jest bardzo prosta: jest to element komputera, który odpowiedzialny jest za odpowiednie przetwarzanie grafiki na potrzeby wyświetlacza komputera.

Karta graficzna przeszła długą drogę ewolucji, zanim znalazła się na aktualnym stadium rozwoju. Początkowe prototypy karty graficznej za szczyt swoich możliwości uznać mogły jedynie wyświetlanie znaków alfabetu. Był to tak zwany tryb tekstowy. Kolejnym krokiem w ewolucji był tak zwany tryb graficzny, który potrafił już wyświetlać kolorowe piksele. Dziś karty graficzne są już na tak wysokim poziomie, że umożliwiają nawet tworzenie obrazów 3D. Gdy wiemy już mniej więcej, co to jest karta graficzna, warto przybliżyć, w którym miejscu komputera ma ona swoje miejsce. Otóż kartę graficzną mocujemy do płyty głównej.

Oczywiście, jak w każdym innym przypadku, karta karcie nie równa. Wszystkie modele dostępne na rynku różnią się między sobą takimi czynnikami jak jakością i rozdzielczością obrazu, który będzie wyświetlany, tempem pracy, wielkością pamięci RAM wewnątrz karty, liczbą kolorów, jakie karta wyświetla oraz częstotliwością, z jaką karta odświeża wyświetlany obraz. Odpowiadając na pytanie o to, czym jest karta graficzna, trzeba również omówić podstawowe elementy, które tworzą kartę graficzną. A więc typowa karta graficzna składa się z głównego procesora, płytki drukowanej, układu RAMDAC oraz pamięci wideo. Podsumowując w kilku słowach definicję karty graficznej jest to jeden z ważniejszych elementów składowych komputera, który odpowiedzialny jest za jakość obrazu, który wyświetla się nam na monitorze komputera. Od sprawnego działania karty graficznej zależy to, jak będziemy widzieć to co komputer generuje. Uszkodzenie karty graficznej zakłóci sprawne działanie komputera i uniemożliwi korzystanie z niego.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak przywrócić poprzedni sterownik?

    Porada wyjaśniająca jak w prosty sposób przywrócić starszy sterownik. Jeżeli po instalacji nowych sterowników do jakiegoś urządzenia okaże się, że nie są one odpowiednie (z jakichkolwiek powodów) można w prosty s­posób przywrócić poprze

  • Jak sprawdzić model karty dżwiękowej?

    Porada przydatna dla tych, którzy nie znają modelu swojej karty dźwiękowej, a muszą zainstalować do niej sterowniki. Jeżeli nie znamy modelu naszej karty dźwiękowej to najprościej byłoby otworzyć obudowę i zajrzeć do środka.

  • Komputer nie wykrywa drukarki – co zrobić

    Nasz komputer nie wykrywa drukarki – co mamy zrobić? Przede wszystkim, sprawdźmy, czy drukarka jest podpięta kablem do komputera oraz czy jest podłączona do zasilania.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest karta graficzna?