Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

CO TO JEST JOOMLA?

Kategoria: Internet, 28 czerwiec 2011, 08:57, ilość odsłon: 712

Joomla jest powszechnie stosowanym systemem do zarządzania treścią CMS, który jest rozpowszechniany na zasadach wolnego oprogramowania

Joomla jest powszechnie stosowanym systemem do zarządzania treścią CMS, który jest rozpowszechniany na zasadach wolnego oprogramowania. Całość projektu napisana została w języku PHP i korzysta z bazy danych MySQL.
Joomla pozwala w łatwy sposób stworzyć stronę internetową korzystając właśnie z tego CMSa. Zarządzanie treścią odbywa się przy pomocy wbudowanych edytorów. Można edytować treść również w postaci HTML, jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne dla wszystkich użytkowników. Dzięki możliwości skorzystania z HTML, bardziej zaawansowani użytkownicy w prosty sposób mogą tworzyć ciekawe strony. W systemie tym jest również osobne miejsce, gdzie są przechowywane pliki arkuszy styli CSS.

System ten był i jest tworzony jako rozwiązanie uniwersalne. Jest to ważne ze względu na fakt, że Joomla może być wykorzystywana do wszelkiego rodzaju stron internetowych. Świetnie poradzi sobie zarówno z prostą witryną, gdzie nie ma wielu efektów graficznych, jak i  bardzo rozbudowanych i skomplikowanych serwisów. Jest to dowód na bardzo dobrą skalowalność tego systemu.
Istotą działania Joomla jest oddzielenie warstw prezentacji, aplikacji oraz treści. Dzięki temu grupa ludzi może równolegle pracować nad serwisem nie wchodząc sobie nawzajem w drogę. W takim modelu dział redakcyjny może spokojnie rozwijać treści, nie martwiąc się o poprawność działania systemu oraz o wygląd i wyświetlanie tworzonych tekstów. W tym samym czasie osoby odpowiedzialne za graficzną stronę witryny mogą bez przeszkód tworzyć warstwę prezentacji. Natomiast developerzy w sposób ciągły zapewniają stabilność działania systemu oraz rozwijają stronę techniczną całości przedsięwzięcia. Ważne jest to, że każda z wymienionych grup ma określone prawa dostępu i nie może ingerować w pracę innych.

Wszystkie dane umieszczane na stronie przechowywane są w formie bazy danych. Dzięki temu witryna może być generowana automatycznie. Dane w bazach danych są zazwyczaj archiwizowane, co zapewnia dostęp do materiałów opublikowanych wcześniej. Baza danych pozwala również, na tworzenie z zapisanych danych różnych form, zależnych od potrzeb. Może się na przykład okazać, że na stronie internetowej zajdzie potrzeba, żeby regulamin był w dwóch formach a mianowicie jako PDF oraz jako treść podstrony. Dzięki bazie danych nie trzeba wprowadzać redundancji, a jedynie z tej samej treści przygotować dwie formy wyświetlania. Jest to wygodne, ponieważ często zdarza się, że na stronie jest publikowana jakaś treść a jednocześnie zachodzi potrzeba, żeby ta sama treść była dostępna do pobrania przez użytkownika.

Bardzo istotną kwestią jest modyfikowanie i dodawanie nowych treści na istniejącą już witrynę. Następuje to poprzez interfejs WWW. Ważne jest, że z takiej opcji mogą bez przeszkód korzystać osoby w ogóle nie posiadające wiedzy z zakresu HTML czy innych języków służących do układania i formatowania treści. Trzeba zauważyć, że rzadko kiedy informatycy dodają treści na strony internetowe. Właśnie dlatego, że treści są dodawane zwykle przez redaktorów, ważne jest zastosowanie systemu CMS do zarządzania treścią.

Inne porady z tej kategorii:

  • Easteregg w Firefoxie 3

    Ciekawostka dla użytkowników Firefoxa. Nawet programiści miewają poczucie humoru. Jezeli chcecie się o tym przekonać wystarczy uruchomić Firefoxa i w pasku adresu wpisać about:robots.

  • Jak zmienić IP?

    Porada na temat jak poruszać się po swoim kompie i gdzie znaleźć w panelu administracyjnym IP, w sytuacji gdy dostaniemy informację od zarządzającego siecią o jego zmianie.

  • co to jest SEO?

    Spróbujmy w dużym skrócie odpowiedzieć na pytanie co to jest SEO (ang. Search Engine Optimization)?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: CO TO JEST JOOMLA?