Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest Java?

Kategoria: Pozostałe, 20 wrzesień 2011, 15:20, ilość odsłon: 3168

Java to obiektowy język programowania stworzony firmę Sun Microsystems.

Początkowo ten język był określany jako OAK, nazwę Java wprowadzono w 1995 r. Język ten tworzy programy źródłowe, kompilowane do kodu bajtowego, czyli postaci wykonywanej przez maszynę wirtualną. A to pozwala na udzielenie nieco innej odpowiedzi na pytanie o to, czym jest Java. Inaczej można powiedzieć, że Java to środowisko pozwalające pisać aplikacje, które mogą być wykonywane na dowolnej platformie sprzętowej.

Podstawowe założenia Javy zostały przejęte z dwóch języków:
- zarządzanie pamięcią i wirtualna maszyna z języka Smalltalk;
- część składni z słów kluczowych z języka C++
Pomimo przejęcia pewnych elementów od języka C++ Java jest dużo bardziej ukierunkowana na obiektowość. Wszelkie dane i akcje wykonywane w programie są pogrupowane w klasy obiektów. Obiekt stanowi w pewnym sensie integralną część programu, która może przyjmować określone stany i ma określone metody, które z kolei mogą zmieniać te stany bądź przesyłać dane do innych obiektów. Wyjątkiem od całkowitej obiektowości są typy proste zmiennych (int, float itp.). W Javie wszystkie obiekty są pochodną obiektu nadrzędnego (jego klasa nazywa się po prostu Object), z którego dziedziczą podstawowe metody i właściwości. Dzięki temu wszystkie mają wspólny podzbiór podstawowych możliwości, takich jak: identyfikacja, porównywanie, kopiowanie, niszczenie czy wsparcie dla programowania współbieżnego.

Język programowania Java został wprowadzony na rynek przez firmę Sun Microsystems po raz pierwszy w 1995 r. Wykorzystywany jest w bardzo różnych programach, w tym narzędziach, grach i aplikacjach biznesowych. Jak podaje producent, Java jest zainstalowana na ponad 850 milionach komputerów osobistych i miliardach urządzeń na całym świecie, w tym urządzeniach przenośnych i telewizorach.

Najnowsza wersja Javy jest dostępna pod adresem http://java.com. Pozwala ona zainstalować oprogramowanie Javy, w tym środowisko Java Runtime Environment (JRE), składające się z wirtualnej maszyny Javy (JVM), podstawowych klas platformy Java oraz bibliotek pomocniczych. Te środowisko jest częścią oprogramowania potrzebną do uruchamiania programów Java w przeglądarce internetowej.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest Java?