Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest IP?

Kategoria: Internet, 19 sierpień 2011, 08:38, ilość odsłon: 1059

Prawdopodobnie większość z nas chociaż raz zetknęła się z pojęciem IP. Co to jest IP?

IP to obecnie najczęściej spotykany protokół telekomunikacyjny, zwany dokładnie „ Internet Protocol”. Jest to także zbiór zasad, które ustalają prawa miedzy dwoma urządzeniami znajdującymi się w sieci. Ten protokół służy do identyfikacji urządzeń między sobą na odległość. Całość systemu IP stanowi siatkę, w której przesyłane są pakiety danych na podobieństwo paczek na poczcie. Pakiety owe mają wielkość dostosowaną do przepustowości kanału transmisyjnego.

Wiadomości, informacje czy też dane dzielone są podczas przesyłania ich w sieci na mniejsze fragmenty, składane w całość są zaś na komputerze odbiorcy. Każdy pakiet zawiera adres IP nadawcy, adres IP odbiorcy oraz informacje, które potrzebne są do przeprowadzenia transmisji bezproblemowo. Łatwo zauważyć, że w ogólnym przypadku jeśli w sieci pojawią się dwa takie same adresy IP, wystąpią błędy w przekazie. Adres IP powinien być zatem unikalnym adresem w sieci.

Można się zapytać inaczej, czym jest IP? To taki adres w Internecie, służący do odbierania i nadawania danych. IP gwarantuje odnalezienie interfejsu lub grupy interfejsów sieciowych w pewnej sieci. Należy jednak dodać, że adres IP nie oznacza dokładnie jednej i określonej maszyny, co można najłatwiej zauważyć na przykładzie sieci zbiorczych, kiedy to adres IP jest jeden dla całego bloku. Jest to o tyle nieporęczne, iż jeśli jakieś strony blokują adres IP, to wtedy wszyscy użytkownicy nie mają dostępu do danego źródła, bądź też kiedy ogląda się filmy na megaupload – wtedy limity wyczerpane są szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku pojedynczego IP. Warto czasem wystąpić o indywidualne IP.

Inne porady z tej kategorii:

  • Wszystko o ustawianiu czcionki za pomocą arkuszy CSS

    Wielkość tekstu, umiejętne korzystanie z nagłówków, wybijanie istotnych fragmentów, linki do innych stron czy fragmentów artykułu są bardzo istotnymi elementami, wpływając­ymi na przejrzystość, atrakcyjność i wartość merytoryczną stron

  • Zmień wygląd swojego Firefoxa

    Porada dla początkujących użytkowników o korzystaniu z motywów dedykowanych przeglądarce Firefox. Firefox to nie tylko przydatne dodatki, ale również możliwość zmiany wyglądu naszej przeglądarki na bardziej estetyczny i dopasowany do naszej o

  • Jak usunąć konto pocztowe gmail?

    Porada dla tych, którzy chcą pozbyć się konta pocztowego gmail. Jeżeli chcemy usunąć konto pocztowe Gmail musimy zalogować się poprzez tą stronę i kliknąć Edytuj obok napisu Moje produkty.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest IP?