Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest intranet?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 16 wrzesień 2011, 13:23, ilość odsłon: 1279

Otóż intranet jest to sieć komputerowa, która stworzona jest specjalnie dla prywatnych przedsiębiorstw.

Intranet możliwia wszystkim pracownikom jednej firmy wspólny dostęp do wspólnych danych firmy oraz bezpośrednią wymianę informacji między nimi. Intranet oparty jest o działanie internetowego protokołu TCP/IP oraz działanie licznych internetowych aplikacji. Intranet pozwala na to, aby filie danej firmy były od siebie oddalone (mogą być nawet położone w innych krajach) a mimo wszystko miały wspólny serwer, co pracownikom pozwala na dzielenie się i bezpośrednią wymianę danych firmy oraz elektronicznej poczty i wszelkich innych dokumentów.

Aby łatwo powiedzieć, co to jest intranet, można porównać intranet do internetu. Otóż, intranet obejmuje swoim zasięgiem tylko komputery znajdujące się w danej firmie, a cała reszta nie ma do niego dostępu. Dawniej intranet był nieco ograniczony (można było korzystać z niego wyłącznie w siedzibie firmy), teraz do serwera firmowego podłączyć się można z dowolnego miejsca poprzez zalogowanie się, zachowując przy tym oczywiscie wszystkie środki ostrożności.

Z jakich udogodnień korzystać możemy mając dostęp do firmowego Intranetu? Mamy dostęp do takich systemów jak: system sprzedaży, system pracy grupowej, system dostępu do działów księgowości, kadr, magazynów, system obsługi klienta oraz oczywiście biuletyn informacyjny. Podsumowując odpowiedź na pytanie o to, czym jest intranet, można napisać, iż jest to wewnętrzna sieć komputerów (na przykład w firmie), która połączona jest dostępem do wspólnego internetu (do którego dostęp mają tylko uzytkownicy tych komputerów).

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest intranet?